Advertisement

Japonya Merkez Bankası'nın bugünkü para politikası toplantısında ekstra teşvik açıklamaması üzerine Tokyo Borsası dalgalandı. Hisseler daha erken saatlerde yenin, dolar karşısında 1 ayın en yükseğinden gevşemesiyle destek bulmuştu.

Dün 1 bin kişiyi işten çıkaracağını duyuran ve para kaybeden elektronik üreticisi Sony Corp., BOJ'un açıklamasının ardından yenin, dolar karşısındaki kayıplarını azaltmasıyla değer kaybetti. Japonya'nın en büyük LCD ekran üreticisi Sharp Corp., Nikke gazetesinin, şirketin düşük güneş enerjisi ve televizyon satışlarından ötürü kayıplarının artacabileceğini yazmasının ardından yüzde 4 geriledi. Kansai Electric Power Co., Japonya başbakanının, şirketin nükleer reaktörlerindeki güvenlik önlemlerini onaylamasının ardından  yüzde 1.1 primlendi.

Nikkei 225 Endeksi yüzde 0.1'in altında düşüşle 9,542.81 puandan işlem gördü. Endeks, en azından 8 kez yön değiştirdi. Endeksteki ihracat hacmi 30 günlük hareketli ortalamanın yüzde 12 altında seyretti. Daha kapsamlı Topix Endeksi daha erken saatlerde kaydetmiş olduğu yüzde 1 oranındaki kazançları BOJ'un kararının ardından azalttı ve yüzde 0.1 kazançla 814.23 puana çıktı.

Piyasaların BOJ'dan hareket beklediğini belirten Tokyo'daki Sumitomo Mitsui Asset Management Co.'nun kıdemli ekonomistlerinden Hiroaki Muto, bankanın politika yapıcılarının bir sonraki toplantıda birşey yapmak üzere anlaşmış olduğunu, siyasi baskının arttığını söyledi.

Topix Endeksi bu yıl, merkez bankasının büyümeyi desteklemek üzere daha fazla önlem açıkalayacağına ilişkin iyimser beklentilerin etkisiyle yüzder 12 yukarıda seyrediyor.

Standard&Poor's Endeks Vadelileri bugün  yüzde 0.2 yükseldi. S&P 500 Endeösi dün ABD'de Mart ayı tarım dışı istihdam rakamlarının son 5 ayın en düşük eklemesine işaret etmesiyle yüzde 1.1 düşüş kaydetmişti.