Advertisement

İMKB Başkanı İbrahim Turhan, bir zirvede yaptığı konuşmada önümüzdeki dönem sermaye piyasalarının önünün 'çok açık' olduğunu ifade etti.

Turhan, 2000'li yılların Türkiye'de bankacılık sektörünün büyük bir başarı hikayesi yazdığı yıllar olduğunu belirtti ve, "Bankacılık sektörü bugün öyle bir noktaya geldi ki Türkiye'de iştiraki olan yabancı bankalar açısından bakıldığında, bir kısmı için hiç olmazsa, Türkiye'deki iştiraklerinin tek başına değeri grubun toplam değerinden daha fazla. Bu, büyük bir başarı. Bankacılık aktiflerimizin, milli gelire oranı yüzde 50'lerdeydi. Bu oran, bugün yüzde 100'e geldi. Bundan sonra sıra sermaye piyasalarında... Sermaye piyasaları da aynı başarıyı önümüzdeki dönemde göstermeye aday'' yorumunu yaptı.

-''Kritik kavram halka açılma''-

İbrahim Turhan, bunun için kritik kavramın halka açılma olduğuna dikkati çekerek, şöyle konuştu:

''Ne sağlar halka açıklık? Herşeyden önce size finansman sağlar. Bu, öyle bir finansmandır ki bankacılık finansmanından farklıdır. Bankalar finansman sağlarken, kendi iş modelleri gereği çok haklı olarak teminat isterler. Çünkü kullandıkları para başkasının emanetidir. Ya da ekonomiyle ilgili ciddi bir sıkıntı olduğunda, o paraları geri talep edebilirler, ya da yeniden vermekte daha sınırlı davranabilirler. Halbuki sermaye piyasalarında halka açılma suretiyle temin ettiğiniz para, sizin kendi paranızdır. O artık şirketin kendi öz malıdır, kendi öz kaynağıdır. Dolayısıyla anaparayı geri ödeme, teminat gösterme gibi bir durum söz konusu değil. Sadece sağladığınız karın bereketini paylaşma var ki işte bu, işin belki de işin en güzel yönlerinden bir tanesi... Likidite sağlar. Çünkü şirketinizin hisselerini alıp satabileceğiniz, menkul kıymetlerinizin sürekli ticaretini yapabileceğiniz bir pazarınız var.''

-''İMKB, küresel bir yatırım ortamı''-

Halka açılmanın şirketlere aynı zamanda tanıtım sağlayacağını vurgulayan Turhan, ''İMKB listesinde yer alan bir kuruluşu dünyanın bütün yatırımcıları görüyor. Çünkü İMKB, küresel bir yatırım ortamı'' dedi.

Turhan, kurumsallaşmayı da beraberinde getiren halka açılma sayesinde halka açılmak için yapılması gerekenlerin şirketi kurumsallaştırdığını, kredibiliteyi artırdığını, küreselleşmeye imkan sağladığını söyledi.

İMKB Başkanı Turhan, ''Geçtiğimiz dönemde İMKB aracılığıyla halka arz sayesinde şirketlerimize 52 milyar dolar sermaye sağlamışız. Yatırımcılarımıza da 50,5 milyar dolar temettü geliri sağlamışız. Ne kadar daha gidecek yolumuz var? Çok gidecek yolumuz var'' diye konuştu.

İMKB'de hisseleri işlem gören şirketlere bakıldığında, en büyük 500 şirketin sadece 86'sının, en büyük bin şirketin ise sadece 127'sinin sermaye piyasalarıyla henüz tanıştığına işaret eden Turhan, söz konusu durumun burada yaratılacak potansiyeli gösterdiğini vurguladı.

BU HABERE YORUM YAZ
 
12 Nisan 2012 Perşembe, 22:29 Misafir küçük yatırımcıdan aldıklarınızlamı sağladınız:?bakın borsada ki şirketlere kaç yıldır temettülerini vermiyorlar kim çözecek bu durumu sayın turhan.örneğin trabzon kaç yıldır vermiyor hiçmi yaptırım yetkiniz yok?
12 Nisan 2012 Perşembe, 13:21 Misafir gelir sağladınızdaa nolduu bizlerinn sırtındann geçiniyolarr.sayın başkanımm borsada hisseleri işlem gören ışıklar holdingin patronuna,metro holdingin patronuna,memsa nın sahibine gücünüz yetmiyomuu yeterr küçük yatırımcının kanını emdiklerii yeterr böyle borsa olmaz olsunn...halka arzmışş pehhhh...
12 Nisan 2012 Perşembe, 13:15 Misafir senin kazancının yanında devede kulaktır.