Advertisement

Borç krizinden çıkmaya çalışan Yunanistan’da başbakan Lucas Papademos, genel seçimlerin 6 Mayıs'ta yapılacağını ve yeni parlamentonun 17 Mayıs'ta toplanacağını belirtti.

Halkın geçmişe bakarak değil, ülkenin Avrupa Birliği ve Euro Bölgesi’nde kalması yönünde oy kullanacaklarına olan inancını dile getiren Papademos, hükümetinin, kamu reformu, mali istikrar ve rekabetçi bir ekonomi için en olası şartları oluşturmasıyla, yakın bir iflas riskinin önlendiğini ifade etti.

Yunan Başbakanı, hiç kimsenin ülkeyi ekonomik krizden acısız çıkaramayacağını savunarak,
''Bu durumdan çıkmak istiyorsak, kendi gücümüzle mücadele etmeli ve dışa bağımlılığımızı azaltmalıyız'' ifadelerini kullandı.

Papademos ayrıca yeni ekonomik programın uygulanması ve 2013-2016 orta vadeli mali strateji programının Haziran ayında parlamentoda oylanması gerektiğini hatırlattı.

Anketler ise seçimlerden tek bir çoğunluk partisinin çıkmayacağını ve 300 sandalyeli Yunan Parlamentosu’na 5-8 kadar partinin girebileceğini gösteriyor.

Yüzde 25 ile anketlerde ilk sırada görünen Yeni Demokrasi Partisi'nin lideri Antonis Samaras Papandreu iktidarını suçlayarak, seçmenlere onlara inanmamalarını tavsiye etti.