Advertisement

ABD'de gıda ve enerji fiyatlarını içermeyen toptan fiyatlar Mart ayında, hafif kamyon ve temizlik ürünleri maliyetlerindeki artışların öncülüğünde beklenenden daha yukarıda çıktı.

Çekirdek üretici fiyatları olarak adlandırılan bu veri, Şubat ayında yüzde 0.2 arttıktan sonra Mart ayında yüzde 0.3 yükseldi. Bloomberg News'un anketine katılan ekonomistlerin tahminlerinin medyanına göre, bu verinin yüzde 0.2 artması bekleniyordu. Manşet üretici fiyatları endeksi ise Mart ayında, önceki ayda yüzde 0.4 artmasının ardından değişmedi. Bu verinin yüzde 0.3 artış göstermesi bekleniyordu.

Akaryakıt fiyatları geçen ay daha yavaş bir artış gösterdi ve bu hareket, Fed'in enerji fiyatlarındaki son hareketlerin geçici olduğu yolundaki görüşünü destekliyor. Enerji fiyatlarından kaynaklanan baskının azalmakta olması ile birlikte, üreticiler harcamalarını, daha yavaş gelir artışı ile karşı karşıya olan tüketicilere yansıtmama konusunda muhtemelen daha rahat olacak

Stamford, Connecticut'ta UBS Securities LLC ekonomistlerinden Kevin Cummins, "Enerji fiyatları tipik bir şekilde, bu özel ayda, öncekilere göre daha hızlı bir yükseliş gösterdi" dedi ve "Üreticiler için genel trende bakıldığında, tamamlanmış mamül fiyatlarında önemli bir yükseliş olacağı yolunda bir işaret yok görünüyor" değerlendirmesinde bulundu.

Bloomberg News'un anketine katılan 72 ekonomistin tahminleri, manşet üretici fiyatları endeksi için yüzde 0.4 düşüşle yüzde 1.5 artış arasında gerçekleşti.