Advertisement

ABD'de dış ticaret açığı Şubat ayında, son 15 yılın en düşük ham petrol alımı ve Çin malları için düşük talebi yansıtan ihracatta son üç yılın en hızlı düşüşünün etkisi ile, tahmin edilenden daha fazla bir daralma gösterdi.

Ticaret açığı yüzde 12 düşüşle, Ekim ayından bu yana en düşük seviye olan 46 milyar dolara geriledi. Bu veri Ocak ayında revize edilmiş rakam ile 52.5 milyar dolar düzeyindeydi. Bloomberg News'un anketine katılan 76 ekonomistin tahminlerinin medyanına göre, dış ticaret açığının Şubat ayında 51.8 milyar dolar düzeyinde çıkması yönündeydi. Dış malların alımı Şubat ayında yüzde 2.7 ile Şubat 2009'dan bu yana en büyük düşüşünü gösterdi. Dış satım ise aynı dönemde rekor seviyeye yaklaştı.

Çin'de ay takvimine göre yeni yıl tatili, ithalattaki düşüşe katkıda bulunmuş olabilir. Bu durum, güçlenen ABD istihdam piyasasının tüketici harcamalarını güçlendirmesi ile birlikte talebin muhtemelen sıçrayacağını işaret ediyor. Aynı zamanda, Amerikan şirketlerinin denizaşırı satışları, Avrupa'daki durgunluk ve Çin'deki yavaşlama ile birlikte ılımlı hale gelebilir.

Philadelphia'da Janney Montgomery Scott LLC şef sabit getirili menkul kıymetler stratejisti Guy LeBas, veri öncesi yaptığı değerlendirmede, "Uzun vadede, ithalattaki bu azalmanın devam edeceği konusu açık değil. Zira ABD ekonomisi iyileşiyor ve iç tüketicilerin iştahı kademeli bir şekilde artıyor" yorumunda bulundu. ocak ayı dış ticaret rakamı revize edilmeden önce 52.6 milyar dolar olarak açıklanmıştı. Bloomberg'in anketine katılan ekonomistlerin dış açık tahminleri 46.5 milyar dolar ile 54.1 milyar dolar arasında kaldı.


BU HABERE YORUM YAZ
 
12 Nisan 2012 Perşembe, 18:58 Misafir biraz kan ve göz yaşıyla açığı kapatabilmişler demekki.......