Advertisement

ABD'de faizlerin düşük seyretmeye devam edeceğine yönelik açıklamalar New York Borsası'nı yukarı taşıdı ve Standard&Poor's 500 Endeksi 2012'deki en büyük 2 günlük rallisine işaret etti. S&P 500 Endeksi'ndeki 10 sektör arasında en çok kazanan emtia hisseleri oldu.

Ekonominin seyrini gösteren Dow Jones Ulaştırma Endeksi yüzde 2.2 yükseldi. Hewlett Packard Co., Gartner Inc.'in küresel kişisel bilgisayar sanayisinin ilk çeyrekte büyüdüğünü, şirketin ise pazar liderliğini sürdürdüğünü söylemesinin ardından yüzde 7.2 değer kazandı. Google Inc., beklentinin üzerinde gelen kar rakamlarının ardından yüzde 0.5 primlendi.

S&P 500 Endeksi yüzde 1.4 kazançla 1,387.57 puana yükseldi ve iki günde kaydettiği kazançlarını yüzde 2.1'e çıkardı. Dow Jones Endeksi yüzde 1.4 artışla 12,986.58 puan oldu. Endeksteki işlem hacmi dün 6.2 milyar hisse ise 3 aylık ortalamanın yüzde 8 altına işaret etti.

Piyasalardaki modun düzelmesi için daha iyi malzemelerin bulunduğunu söyleyen Fifth Third Asset Management'ın yatırım genel müdürü Keith Wirtz, eşiğin oldukça düşük olduğunu, Fed'den gelen açıklamalar ve beklentinin üzerindeki kazançların hisseleri destekleyebileceğini belirtti. Wirtz, ekonomide kötüleme olursa, geçtiğimiz gün Fed Başkanı Janet Yellen'ın da söylediği gibi daha fazla teşviğin uygulanmasını beklediklerini aktardı.

New York Fed Başkanı William Dudley dün, Fed'in düşük faiz açıklamasına destek verdi.