Advertisement

ABD Merkez Bankası Fed'in yöneticilerinden Sarah Bloom Raskin, ABD ekonomisinden gelen sinyallerin güçleniyor olabileceğini, ancak toparlanmanın hâlen daha uzun bir yolu olduğunu savundu.

Los Angeles'ta konuşan Raskin, bazı ekonomik verilerin oldukça iyi olduğunu ve toparlanmanın hız kazanmaya başladığına işaret edebileceğini, ancak ekonomik aktivite ve istihdam piyasasındaki şartların son 2.5 yılda ilerleme kaydetmesine rağmen, konut fiyatlarındaki düşüşün sürdüğüne dikkat çekti.

Raskin, bu zamanların milyonlarca Amerikalı için zor günler olduğunu söylemenin yetersiz bir şfade olduğunu kaydetti.

Fed Açık Piyasa Komitesi'nin geçtiğimiz ayki toplantı tutanakları, Fed yetkililerinin, faizleri 2014'ün ilerleyen zamanlarına kadar düşük tutulması konusunda görüş ayrılığı yaşadığını gösteriyor.

Perşembe günü Minneapolis Fed Başkanı Narayana Kocherlakota Perşembe günü, ekonomideki gelişmelerin, bu yıl bile parasal sıkılaştırmayı gerektirebileceğini söylerken, Fed Başkanı Janet Yellen ve New York Fed Başkanı William C. Dudley, istihdam piyasasını desteklemek için borçlanma maliyetlerinin 20142ün ilerleyen zamanlarına kadar düşük tutulması gerektiğini belirtti.

ABD ekonomisi, istihdam piyasasına Mart ayında yalnızca 120 bin kişilik ekleme yaptı.