Advertisement

Kuzey Kore'nin uzun menzilli füze girişiminin başarısızlıkla sonuçlanması ve Çin'de banka kredilerinin artmasıyla Asya Borsaları artış kaydetti. Hisse senetleri, Çin ekonomisinin beklenenden daha az büyümesinin ardından kazançlarını sınırladı.

Japon otomasyon ekipmanı tedarikçisi Fanuc Corp., Çin ekonomisinin 2009'dan bu yana en düşük hızında büyümesinin ardından kazançlarını azalttı. Wal-Mart mağazalarının tedarikçilerinden Li&Fung Ltd., Fed yetkililerinin ABD'deki faizlerin düşük kalacağını söylemesinin ardından yüzde 2.7 değer kazandı. Victek Co., Kuzey Kore'nin roket girişiminin başarısız olmasının ardından, Güney Koreli savunma şirketleri arasındaki düşüşe öncülük etti.

MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 0.7 kazançla 124.81 puana çıktı. Endekste değer kaybeden her 2 hisseye karşılık 3 hisse değer kazandı.Bu hafta endeks, Citigroup Inc.'in küresel sanayi hisseleri tavsiyesini artırmasının ardından elde ettiği kazançlara tutundu.

Kuzey Kore'nin her zaman bilindik hâlinde olduğunu belirten Sidney'deki Platypus Asset Management Ltd.'ın yatırım yöneticilerinden Prasad Patkar, piyasaların bunu bir "poz" olarak algıladığını söyledi.

Asya Pasifik Endeksi Mart'ın başından bu yana Çin'in ekonomik büyüme hedefini indirmesi ve hisselerin ilk ayda çok hızlı yükseldiği yönündeki spekülasyon üzerine yüzde 3.9 geriledi. MSCI Asya Pasifik Endeksi'ndeki hisseler, tahmini kazançlarının 12.8 katından değerleniyor. Bu rakam Standard&Poor's 500 Endeksi için 13.3 ve Stoxx Europe 600 içinse 10.7.