Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

ABD'de Tüketici Güveninin düşmesi ve İspanya'nın CDS'lerinin tırmanmasıyla Asyalı ihracatçıların görünümü karardı; Asya Borsaları geri adım attı. MSCI Asya Pasifik Endeksi son 2 haftanın en sert düşüşüne yöneldi.

Satışlarının üçte birini Avrupa'da kaydeden oyun konsolleri üreticisi Nintendo Co., Osaka'da yüzde 3 değer kaybetti. Satışlarının yarısından fazlasını ABD'de kaydeden Avustralyalı inşaat malzemeleri tedarikçisi James Hardie Industries SE yüzde 0.9 düştü. Industrial&Commercial Bank of China Ltd., Goldman Sachs Group Inc'teki 2.5 milyar doğarındaki hissesini iskontolu sattığının söylenmesinin ardından yüzde 0.8 geriledi.

ABD ve Çin ekonomilerinin bir ileri bir geri ilerlediğini belirten Tokyo'daki Resona Bank Ltd.'ın baş fon yöneticisi Koji Toda, bu ülkelerin ne parasal genişleme bekleyecek kadar zayıf ne de küresel büyümeye öncü olarak kadar güçlü olduğunu söyledi. Toda, Avrupa'daki borç krizinin bu ortamda yatırımcıların iştahını azalttığına dikkat çekti.

Geçtiğimiz haftanın son 2 gününde ralli yapan MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 0.8 kayıpla 124.02 puana geriledi.Endeks 4 Nisan'dan bu yana en sert düşüşüne yönelirken, değer kazanan her hisseye karşılık 2 hissede düşüş görüldü.

Asya Pasifik Endeksi, Çin ekonomisinden gelen yavaşlama sinyallerinin, dünyanın en büyük ikinci ekonomisindeki ihracat görünümünü olumsuz etkilemesiyle, bu yılki kazançlarını yüzde 9.8'e düşürdü.