Advertisement

Avrupa hisse senetleri, yatırımcıların ABD'de artış göstermesi beklenen konut başlangıçları ve sanayi üretimi verileri öncesi yükselişini ikinci güne taşıdı. Asya hisse sentleri düşerken, ABD endeks vadeli kontratları dalgalı seyrediyor.

Stoxx Europe 600 Endeksi yüzde 0.4 yükselerek Londra saati ile 08:21'de 255.18 puana çıktı. Gösterge endeks, Avrupa Merkez Bankası'nın (AMB) 1 trilyonun euronun (1.3 trilyon dolar) üzerinde 3 yıl vadeli ucuz fon sağlayarak finans piyasalarını paraya boğması ile birlikte bu yıl yüzde 4.3 yükseldi. AMB Yönetim Konseyi üyesi Ewald Nowotny, dün yaptığı açıklamada, "diğer bir üç yıl vadeli fon ihalesi için "acil ihtiyaç" görmediğini söyledi.

MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 0.5 düşerken, Haziran vadeli Standard & Poor’s 500 (S&P 500) endeks kontratı yüzde 0.1 yükseldi.

Bugün ABD'de açıklanacak olan konut başlangıçları ve sanayi üretimi verilerinin yükseliş göstermesi bekleniyor. Bloomberg News'un anketine katılan ekonomistlerin tahmin medyanına göre, Şubat ayında 698,000 olan konut başlangıçlarının Mart ayında 705,000'e yükselmesi bekleniyor. Şubat ayında değişiklik göstermeyen sanayi üretiminin ise, Bloomberg News'un anketine katılan ekonomistlere göre, yüzde 0.3 artış göstermesi bekleniyor.

İspanya Hazinesi bugün yerel saat ile 10:30'da 12 ve 18 aylık borçlanma kağıdı satacak. Bunun yanında, İspanya, Perşembe günü 10 yıl vadeli tahvil ihalesine çıkacak. 10 yıl vadeli İspanyol tahvillerinin faizi dün, Başbakan Mariano Rajoy'un ülkesinin finansmana ulaşmaya devam edebilmesi için bütçe açığını düşürmesi gerektiğini söylemesinin ardından son dört ayın en yüksek seviyesine çıktı.İspanya tahvillerini temerrüte karşı sigortalama primi (CDS'ler) rekor seviyeye çıktı.

Bugün Almanya saati ile 11:00'de açıklanacak olan Zew yatırımcı güveni endeksinin, Bloomberg News'un anketine göre, 21 ayın zirvesinden düşmesi bekleniyor. Mart ayında 22.3 olan endekzsin isan ayında 19'a inmesi öngörülüyor.