Advertisement

Politika faizlerini 2014'ün sonlarına kadar düşük tutma kararı alan Fed yetkilileri, piyasaları sıçratmadan bu plandan çıkış yollarına ilişkin sıkıntı çekiyor.

Aralık 2008'de politika faizini sıfıra yakın seviyeye çekmelerinin ardından ABD'deki politika yapıcılar, ekstra teşvik sağlamak üzere faiz beklentileri konusunda iletişim yollarına başvurdu. Ancak şimdi yetkililer, bir yandan da bu yolu ekonomik görünüm ile daha da ilişkilendirmek istiyor.

Bank of America Merrill Lynch'in küresel ekonomi araştırmaları eşbaşkanı Ethan Harris, yatırımcılara politikanın değişeceği süre konusunda daha fazla bilgi verilmesinin, politikanın değiştirilmesini de kolaylaştıracağını savundu. "Senaryolar açık olursa, insanlara tepki vereceğinizi de söylemiş oluyorsunuz. Mesela enflasyon bir sorun haline gelirse, faizleri daha erken yükseltirsiniz" diyen Harris, eğer piyasalara önceden rehberlik edilir ve tepki mekanizmaları anlatılırsa, bunun kendi kendine sorunu çözeceğini söyledi.

İşsizlik oranı yüzde 8.2 ile yüzde 5-6 olarak belirtilen tam istihdam düzeyinin çok üzerinde seyrederken, Fed Açık Piyasa Komitesi'nin 2014 planını değiştirmeye hazır olup olmadığı konusunda çok da fazla bilgi bulunmuyor. New York Fed Başkanı William C. Dudley ve Fed Başkan Yardımcısı Janet Yellen, geçtiğimiz hafta bu planın şimdilik sürdürüleceğini söyledi.

Ancak ekonominin istihdam piyasası, satışlar ve imalattaki kazançlarla birlikte büyümesinin hızlanması hâlinde, FOMC'un planını, ekonomik görünüme bağlama kararı, daha da acil bir ihtiyaç hâline gelebilir.