Advertisement

Uluslararası Para Fonu IMF'nin küresel büyüme tahminini yükseltmesi ve İspanya'nın tahvillerindeki kazançların konut başlangıçları ve sanayi üretimi verilerindeki düşüşü dengelemesiyle New York Borsası yeşile geçti.

Dünyanın en değerli teknoloji şirketi Apple Inc., dün, Ekim'den bu yana en uzun süreli kayıp dönemini kaydetmesinin ardından yüzde 5.1 değer kazandı. Bank of America Corp. ve Citigroup Inc., İspanya'nın hedefinin üzerine tahvil satmasının ardından Avrupalı bankalardaki yükselişten etkilendi ve yüzde 1.4'ün üzerinde primlendi. International Business Machines Corp. ve Intel Corp., yüzde 2.4 geriledi.

S&P 500 Endeksi yüzde 1.6 kazançla 1,390.78 puana çıktı. Endeks önceki 2 günde yüzde 1.3 gerilemişti. Dow Jones Endeksi yüzde 1.3 ve Nasdaq Bileşik Endeksi yüzde 1.8 yükseldi. Nasdaq 3,042.82 puandan kapandı.

Piyasanın, ABD'den gelen olumsuz ekonomik verilerini üzerinden çabuk attığını belirten ING Investment Management'ın yöneticilerinden Paul Zemsky, Alman ekonomisinin büyümesinin güçlü, ABD'deki olumlu bilanço rakamları ve İspanya'dan gelen bazı iyi haberlerin olduğunu hatırlattı.

Hisseler, IMF'nin 2012 büyüme tahminini yüzde 3.5'e yükseltmesi, Almanya'da yatırımcı güveninin yükselmesi ve İspanyol tahvillerindeki kazançlarla beslendi.