Advertisement

Time dergisinin en etkili 100 isminden oluşan Time 100 listesinin, bu yıl dokuzuncusu ilan edildi. Dünyanın en etkili isimlerinin dinamizm, yenilik ve başarılarının dikkate alındığı listede, Davutoğlu ve Babacan birlikte yer aldı.

Listenin sunuş yazısında Avrupa hala mali krizle boğuşurken ve Arap dünyası siyasi çatışmalar içindeyken, Türkiye'nin hem iç hem de dış politika yaklaşımıyla bölgede ekonomik büyüme ve demokratikleşme için model oluşturduğu belirtildi.

Türkiye'nin dış politikasının mimarının, 53 yaşındaki akademisyen Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu olduğu belirtilen yazıda, bu politikayla Türkiye'nin otokratik rejimlerine karşı ayaklanan Arap halklarının yanında olduğu, "yorulmak bilmez çalışma ahlakıyla" tanınan Davutoğlu'nun, Türkiye'nin yeni konumunu "muhalifler arasında köprü" gibi kucakladığı bildirildi.

Yazıda, Türkiye'nin dış politika gücünü, 45 yaşındaki Başbakan Yardımcısı Ali Babacan'ın liderliğindeki ekonomik dönüşümün mümkün kıldığı ifade edilerek, Türkiye'nin, 2009 yılındaki küresel mali krizden önce kamu harcamalarında ve bankacılık sistemlerinde reforma gittiği hatırlatıldı.

Türkiye'nin ekonomik büyümesinin, o tarihten bu yana güçlü bir özel sektör tarafından ateşlendiği belirtilen yazıda, "Avrupa ekonomik krizle uğraşır, ABD küresel çaptaki lekeli imajını düzeltmeye çalışırken Türkiye, Arap ve İslam dünyalarında aktif ve etkili kalmayı sürdürerek boşluğu doldurmaya hazırdı. Birçoğunun Neo-Osmanlıcılık olarak adlandırdığı bu dönemin gelişmesine, Davutoğlu ve Babacan sebep oldu" ifadesi kullanıldı.

Time Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Richard Stengel, Time 100'ün, dünyanın en güçlü ya da en zeki isimlerinin değil, en etkili isimlerinin yer aldığı liste olduğunu kaydetti.

Stengel, bu isimlerin bilim adamları, düşünürler, filozoflar, liderler, toplumlarının sembolü olmuş kişiler, sanatçılar ve vizyoner kimseler olduğunu ifade ederek, Time 100 listesinin, fikirleri, vizyonları ve faaliyetleri dünyayı değiştirmeye odaklanmış ve büyük kitlelere tesir eden kişilerden oluştuğunu bildirdi.

BU HABERE YORUM YAZ
 
19 Nisan 2012 Perşembe, 09:59 Misafir bazı arkadaşlar hala imalı yorumlar yazıyor yazık. hiç olmazsa adamları başarılarını kıskanmayın
18 Nisan 2012 Çarşamba, 21:01 Misafir kemal derviş ,dünyada yılın ekonomi bakanı seçilmişti.demekki derecesi ali babacandan çok çok öndeydi.
18 Nisan 2012 Çarşamba, 17:44 Misafir sn ali babacan ve ekibini gayet başarılı buluyorum.geçmişte yapılan hataları çekiyoruz.bence time dergisinde en etkili yüze girmesi gayet normal