Advertisement

Arjantin'in petrol şirketi YPF'yi kamulaştırmasının ardından İspanya'nın öfkesi dinmek bilmiyor. İspanya Ticaret Bakanı Jaime Garcia Legaz, Arjantin'in İspanyol Repsol'ün YPF üzerindeki kontrolüne el koymasına karşı Avrupa Birliği'nin müdahale edeceğini söyledi.

İspanya Dışişleri Bakanı Jose Manuel Garcia-Margallo ise ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton'ın da yardım teklif ettiğini açıkladı.

Ancak Arjantinli yetkililer, kamulaştırmaya gelebilecek tepki ve misillemelerden korkmadıklarını tekrarlıyor.

Arjantin Başkanı Cristina Fernande de Kirchner, Pazartesi günü, Arjantin'in enerji kaynaklarını millileştirdiklerini savunarak, Repsol'ün yüzde 57.4 oranındaki çoğunluk hisselerini yok sayarak, YPF'nin yüzde 51'ini millileştirdi.

BU HABERE YORUM YAZ
 
20 Nisan 2012 Cuma, 23:59 Misafir chenin torunlari
20 Nisan 2012 Cuma, 13:31 Misafir bence arjantin doğru yapmış nihayetinde kendi milli çıkarları ve refahı için adım atmış. örneğin ben liberal demokrat bir anlayışım var yani devletleştirelim felan gibi kominist yaklaşımları desteklemiyorum ancak;burası çok önemli:devlet, stratejik sektörlerde özel sektör tekeline izin vermemeli.özel sektörün rekabet içerisinde verimlilik üretmesine zemin hazırlamalı. bunun mümkün olmadığı durumlarda özel sektörün arz ve talep üzerinde yarattığı spekülasyona dayalı tekel olumsuzluklarını engelleyebilmek için sektörün bir kısmnıa gerekirse hissesine sahip olmalı. bu sosyal devlettir zaten.