Advertisement

G-20 ülkelerinin, Avrupa'daki borç krizinin hâlen daha küresel büyümeyi tehdit ettiği uyarısında bulunması ve ABD'den gelen verilerin, ekonomik toparlanmanın yavaşladığına işaret etmesiyle Japon hisseleri değer kaybetti; Nikkei 225 Endeksi 3. haftasını da ekside kapadı.

Satışlarının neredeyse yüzde 30'unu ABD'de kaydeden otomobil üreticisi Toyota Motor Corp. yüzde 1.9 deper kaybetti. Kazançlarının yüzde 40'ını Avrupa'da gerçekleştiren bisiklet parçaları üreticisi Shimano Inc. yüzde 1.4 geriledi. Japonya'nın en büyük ikinci çelik üreticisi JFE Holdings Inc., Nikkei gazetesinin, şirketin deniz aşırı kapasitesini artırmak için 1 trilyon yenlik yatırım yapacağını yazmasının ardından yüzde 3.9 değer kaybetti.

Düzeltme döneminden geçildiğinin altını çizen Sumitomo Mitsui Trust Bank Ltd.'ın piyasa stratejistlerinden Ayako Sera, ABD'den Aralık'tan bu yana gelmekte olan güçlü istihdam rakamlarıyla yatırımcıların umutlandığını, ancak Mart ayı rakamlarının beklentileri soğuttuğunu söyledi.

Bu hafta ikinci kez gerileyen Nikkei 225 Endeksi yüzde 0.3 kayıpla 9,564.31 puan oldu ve haftayı yüzde 0.8 aşağıda kapadı. Endeksteki işlem hacmi 30 günlük ortalamanın yüzde 20'inin üzerinde altındaydı. Daha kapsamlı Topix Endeksi yüzde 0.2 düşüşle 812.48 puana geriledi.

Topix Endeksi, Çin'in büyümesindeki yavaşlama ve ABD'nin toparlanmasındaki yavaşlamanın küresel hisseleri etkilemesiyle 27 Mart'tan bu yana yüzde 4.6 düştü.

Standard&Poor's 500 Endeksi bugün yüzde 0.1 yukarıda seyrediyor. S&P 500 Endeksi dün ABD'de ikinci el konut satışlarının Mart'ta beklenmedik şekilde düşmesi üzerine günü yüzde 0.6 aşağıda kapadı.