Advertisement

Çinli yetkililerin son 4 ayda para politikasını gevşetme konusunda sınırlı hamlelerde bulunmasının enflasyon ve emlak fiyatlarındaki kontrolleri devam ettirme isteğine işaret etse de, ekonomistler önümüzdeki haftalarda bankaların munzam karşılıklarının indirileceğini düşünüyor.

Kasım'daki hamlesinden bu yana munzam karşılıklarda bir değişiklik yapmayan Çinli yetkililer, Credit Agricole CIB ve Haitong Securities gibi kuruluşların önceki tahminlerini doğrulamadı.

Mizuho Securities Asia Ltd.'den Shen Jianguang, zorunlu karşılık artışının bu haftada 1 Mayıs haftasonuna kadar her an olabileceğini söyledi.

Ekonomik büyümenin geçtiğimiz çeyrekte son 3 yılın en düşük hızını kaydetmiş olmasına rağmen, yetkililer, Şubat ve Mart'ta yüzde 4 hedefinin altında seyreden enflasyondaki sıçramayı tetiklememek için harekete geçmiyor olabilir.

Daha önceden Avrupa Merkez Bankası'nda da çalışmış olan Shen, merkez bankasının ağırdan almasının, bankanın enflasyon konusundaki endişelerine işaret edebileceğini ve piyasalara güçlü bir genişleme sinyali vermek istememesinden kaynaklanabileceğini söyledi.

Nomura Holding Inc.'in baş Çin ekonomisti zhang Zhiwei, dün yetkililerin bu yıl önümüzdeki aydan başlayarak 2 kez daha munzam karşılık indirimine gidebileceğini öngördü.

Şanghay Bileşik Endeksi bugün parasal gevşeme spekülasyonuyla yüzde 0.6 yükseldi.