Advertisement

Almanya'da iş dünyası güveni beklenmedik bir şekilde artarak yükselişini altıncı aya taşıdı. Bu durum, Avrupa'nın en büyük ekonomisinin yeniden gündeme gelen bölge borç krizi ile başa çıkabildiğini işaret ediyor.

Münih merkezli İfo enstitüsünün 7,000 üst düzey yönetici ve işadamına dayandırarak hazırladığı iş dünyası güven endeksi, Nisan ayında, Mart ayındaki seviyesi olan 109.8'den 109.9'a yükseldi. Bloomberg News'un anketine katılan 40 ekonomistin tahminlerinin medyanına göre, bu verinin 109.5 seviyesine düşmesi bekleniyordu.

Borç krizinin temel ihracat pazarı olan Avrupa'yı olumsuz etkilemesinden dolayı geçen yılın son çeyreğinde daralma yaşayan Almanya ekonomisi, bu verilerin işaret ettiği üzere, resesyondan kaçınabilir. Şirketler, daha hızlı büyüyen Asya ülkelerine satışlarını artırdılar ve son 20 yılın en düşük seviyesine inen işsizlik oranı tüketici harcamalarını destekliyor. Yatırımcı güveni bu ay son iki yılın en yüksek seviyesine çıktı.

Societe Generale SA'nın Londra ofisinden şef Avrupa ekonomisti James Nixon, "Almanya göstergeleri, borç krizi gözönüne alındığında, oldukça güçlü" dedi ve "Ekonomi güçlü, hem iç hem de ihracat bakımından" değerlendirmesinde bulundu.

Almanya'nıon önde gelen enstitüleri, dün yaptıkları açıklamada, "Almanya ekonomisindeki büyüme faktörleri yıl ortasından itibaren hız kazanacak" yorumunda bulundu. Enstitüler, 2012 yılı için büyüme görünümünü yüzde 0.8'den yüzde 0.9'a yükselttiler ve 2013 için büyüme tahminini yüzde 2 olarak belirlediler.