Advertisement

İspanya tahvillerinin temerrüte karşı sigorta maliyetleri (CDS'ler) rekor seviyeye çıkarken, Fransa ve İtalya CDS'leri, ülkelerin bütçe açıklarını kontrol etmede zorlanmaları ile birlikte, Ocak ayından bu yana en yüksek seviyelerine ulaştı.

İspanya CDS'leri 16 baz puan artarak rekor seviye olan 514 baz puana çıktıktan sonra, Londra saati ile 10:40'ta 507 baz puan seviyesine geldi. İtalya ve Fransa CDS'leri ise yaklaşık dört ayın en yüksek haftalık yükselişini göstermeye hazırlanıyor.

Avrupa'nın kredi kalitesine ilişkin algılamalar, İspanya'nın 2012 yılı bütçe hedefini tutturamayacağını açıklaması ve bunun da ülkenin kurtarma paketine ihtiyaç duyacağı spekülasyonlarını artırmasından bu yana bozuldu. Uluslararası Para Fonu (IMF) bu hafta yaptığı açıklamada, İtalya'nın da gelecek yıl hedefi tutturamayacağını kaydetti. Öte yandan, yatırımcılar, Fransa'da cumhurbaşkanlığı seçimlerini Sosyalist aday Francois Hollande'nin kazanması durumunda, iş dünyası aleyhine politikalar uygulayacağı ve bunun da bütçe açığını kontrol etme yönündeki çabaları sekteye uğratacağı endişelerini taşıyor.

Societe Generale SA'nın Londra ofisinden stratejist Suki Mann, "İkinci çeyreğin sayfasını açtığımızda, İspanya'nın açığı, İtalya'ya sıçrama ve son dönemde ise Fransa seçimlerine ilişkin soru işaretleri vardı" dedi ve "Bu üç ülkeden piyasalara üç süregelen atak geldi ve insanalr buna göre pozisyon aldı" değerlendirmesinde bulundu.

 

http://www.bloomberght.com/yorum/bloomberghtcom-editoru-suheyla-yilmaz/1127983-bogalar-matadorlara-karsi