Advertisement

Fransa cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ilk turunun galibi Francois Hollande, Avrupa'daki kemer sıkma tedbirlerinin çaresizliği artırdığını ve euro karşıtı Ulusal Cephe lideri Marine Le Pen'in rekor oya ulaşması için koşulları hazırladığını kaydetti.

Milliyetçi ve göçmen karşıtı partinin lideri Le Pen, yüzde 17.9 ya da 6.4 milyon oy aldı ve böylelikle, babası Jean-Marie Le Pen'in 1972 yılında kurduğu parti Ulusal Cephe en yüksek oy oranına ulaşarak seçim öncesi tahminleri aştı. Sosyalist aday Hollande 22 Nisan'daki seçimde oyların yüzde 28.6'sını aldı ve gelecek ayki ikinci turda, yüzde 27.2 oy olan Cumhurbaşkanı Sarkozy'ye karşı karşıya kaldı.

Hollande dün Ulusal Cephe'nin oylarını 2007'ye göre ikiye katladığı Brittany'nin Quimper kentinde yaptığı konuşmada, "İnsanlara heryerde çaresizlik getiren şey kemer sıkma tedbirleri ve bu durum, insanları aşırı sağa oy vermeye yöneltiyor" dedi.

Avrupa'da kemer sıkma karşıtı cephe, İspanya'nın Avrupa Birliği tarafından empoze edilen bütçe açığı hedeflerini tutturmakta zorlanması, Yunanistan'da seçim kampanyalarının kemer sıkma aleyhinde sert protestolara sahne olması ve geleneksel olarak bütçe konusunda bilinçli bir ülke olan Hollanda'da ilave bütçe kısıntılarına yönelik sıkıntıların Başbakan Mark Rutte liderliğindeki koalisyonun dağılmasına neden olması ile birlikte son haftalarda genişledi.

Kemer sıkma tedbirleri karşıtı görüşler, Le Pen'in seçim kampanyasının ana konusu olan anti Avrupa yaklaşımını güçlendirdi. Avrupa Parlamentosu'nun da üyesi olan Le Pen, kampanyasının büyük kısmını Avrupa karşıtı tabana oturttu ve Fransa'ya euroda çıkma çağrısında bulundu. Le Pen, Sarkozy ile Almanya Başbakanı Angela Merkel arasındaki yakın ilişkileri defalarca eleştirdi.