Advertisement

Çin'de öncü göstergelerden birinin Mart'ta en düşük hızında ilerlemesi ve Avrupa'daki siyasi belirsizliğin Çin'in ihracatlarının görünümüne zarar vermesi üzerine Çin Borsası son 3 haftanın en büyük düşüşüne işaret etti.

Jiangxi Copper Co., bütçe kesintilerine tepkilerin artmasıyla Avrupa'nın borç krizini kontrol altına almakta zorlanacağına ilişkin endişelerin etkisiyle emtia üreticileri arasındaki düşüşe öncülük etti. Çin'in en büyük dördüncü kömür madencisi Yanzhou Coal Mining Co., şirketin net gelirlerinin bu yılın ilk 3 ayında azalması sonucunda yüzde 4.5 değer kaybetti. Güneş panelleri üreticisi Risen Energy Co., yetkililerin ChiNext Board'daki küçük şirketlerin endeksten çıkarılmasına yönelik kuralları sıkılaştırması üzerine rekor düşük seviyeye geriledi.

Ekonominin yavaşladığını ancak parasal genişleme hızının beklenenin gerisinde kaldığını belirten Shanghai Kingsun Investment Management&Consulting Co.'nun fon yöneticilerinden Dai Ming, Avrupa'daki siyasi belirsizliğin borç krizini daha da sürüncemede bırakacağını, bunun da piyasayı baskılayacağını söyledi.

Şanghay Bileşik Endeksi yüzde 1.4 düşüşle 2,355.17 puana gerileyerek 29 Mart'tan bu yana en sert düşüşüne işaret etti. Endeks daha erken saatlerde gelen, bankaların 2011'de son 4 yılın en hızlı kar büyümesini kaydettiğine ilişkin raporun ardından elde ettiği yüzded 1.1 oranındaki kazançları da geri verdi.

CSI 300 Endeksi yüzde 1.6 gerilemeyle 2,565.11 puana düştü. ABD'de en çok işlem gören Çinli şirketlerin göstergesi Bloomberg China-US 55 Endeksi dün yüzde 2.3 aşağıda kapandı.