Advertisement

Uluslararası piyasalar, beklenenden iyi çıkan şirket karlarından ve Güney Kore'de Tüketici Güveni endeksinin son 11 ayın zirvesine çıkmasından destek buluyor. Asya hisse senetleri dört günlük düşüşünü tersine çevirirken, Japon yeni değer kaybetti. Büyükbaş hayvan ve mısır vadeli kontratları, deli dana hastalığına ilişkin korkularla yükseldi.

MSCI Asya Pasifik Endeksi Tokyo saati ile 13:25'te yüzde 0.3 yukarıda seyrediyordu. Haziran vadeli Standard & Poor’s 500 (S&P 500) endeks kontratı yüzde 0.4 yükselirken, Japonya'da Nikkei 225 Endeksi yuüzde 1'lik bir ralli gerçekleştirdi. Yen 16 önemli para biriminin tümü karşısında değer yitirdi. Büyükbaş hayvan vadeli kontratları Chicago'da, ABD'de bir deli dana hastalığı vakasının ortaya çıkması ile birlikte, dünkü yüzde 2.6'lık düşüşün ardından yüzde 0.3 değer kazandı. Mısır ise yüzde 0.4 yükseldi.

Apple Inc.'nin geçen çeyrekte karını ikiye katlaması, iPhone ürününe Çin'den gelen güçlü talebi yansıtıyor. Japonya'nın en büyük aracı kurumu Nomura Holdings Inc., konu hakkında bilgi sahibi iki kaynağa göre, beklenenden daha iyi kar açıklayacak. Fed'in bugün iki gün süren toplantısı sona erecek ve bugün ABD'de açıklanacak olan dayanıklı tüketim malları siparişlerinin, Bloomberg News'un anketine katılan ekonomistlerin tahmin medyanına göre, geçen ay düşüş göstermesi bekleniyor. Güney Kore, ABD'den sığır eti ithalatını durduracağını açıkladı.

Tokyo'da SMBC Nikko Securities Inc. hisse senetleri müdürü Hiroichi Nishi, "Hem Japonya hem de ABD'de görülen şirket karlarındaki toparlanma trendi, şu anda, piyasaları yukarı yönde destekliyor" dedi ve "ABD ekonomisi halen ılımlı toparlanma sürecinde" değerlendirmesinde bulundu.