Advertisement

ABD'nin Ağustos'ta kredi notunu acil "reel likidite krizi" tehlikesinden ötürü kaybettiğini açıklayan uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard&Poor's'un ülke notları yönetici direktörü Moritz Kraemer, S&P'nin analizinde hata yapmadığını savundu.

Dün Londra'da İngiltere Parlamentosu'nun Hazine Komisyonu'na konuşan Kraemer, Washington'daki borç tavanını yükseltmek için gereken anlaşmayı sağlayamamasından ötürü geçtiğimiz yaz ABD'nin reel likidite krizine çok yaklaştığını belirtti.

S&P, 5 Ağustos'ta dünyanın en büyük ekonomisinin kredi notunu, rekor düzeydeki bütçe açığını azaltma konusundaki politika sürecini ve yasakoyucuların önlemlerinin yetersizliğini gerekçe göstererek AAA'dan AA+'ya indirmişti.

Kararda bir hata olmadığın savunan Kraemer, çok farklı senaryolar olduğunu ve hükümetin izleyeceği mali sıkılaştırma stratejileri konusunda analitik tartışmaların gerektiğini söyledi.

6 Ağustos'ta Hazine'nin sitesinde bir kaleme alan ekonomi politikaları sekreter asistanı John Bellows, S&P'nin 2 trilyon dolarlık bir hata yaptığını, sonra da kararının ardındaki gerekçeyi değiştirdiğini iddia etmişti.