Advertisement

Avrupa Merkez Bankası'na 1.3 trilyon dolar borçlanmalarının ardından acil yardımlara daha da bağımlı hale gelen Avrupalı bankalar, şimdi politika yapıcılar İtalya ve İspanya'daki krizi kontrol altına almanın yolunu bulana kadar daha fazla nakit desteğine ihtiyaç duyabilir.

İlk çeyrekteki 30'un üzerindeki tahvil ihalesinin ardından bu ay hiçbir banka teminatsız tahvil satamadı ve CDS'ler Ocak'tan bu yana en yüksek seviyelerine çıktı. Avrupa Merkez Bankası'nın Aralık ayındaki bankalara 3 aylık sınırsız kredi verilmesi kararının ardından yüzde 20 oranında ralli yapan finansal hisseler, şimdi yüzde 2 düştü.

Bazı bankaların AMB'den aldıkları parayı hazine tahvili varlıklarını artırmak için kullanmasının ve hükümetlerin, bütçe açıklarını kontrol altına almakta zorlanmasının ardından yatırımcılar direniyor. Çünkü bankaların ECB kredileri için göstermek zorunda oldukları teminat miktarı düşüyor. Morgan Stanley'nin tahminlerine göre, 2013'ün sonuna kadar 700 milyar euroluk yeniden finansman ihtiyacı bulunan bankaların fonlama maliyetlerini yükseltti.

AMB'nin yeniden müdahale etmek zorunda kalabileceğine dikkat çeken International Centre for Financial Regulation'ın CEO'su Barbara Ridpath, bu bankalarının çoğunun vadesi dolan tahvillerini yeniden finanse edecek durumda olmadığını söyledi.