Advertisement

ABD hisse senetleri, Apple Inc. ve Boeing Co. gibi dev şirketlerin beklenenden daha iyi kar açıklaması ve yatırımcıların Fed'in faiz kararını beklemesi ile birlikte yükseldi. Bu hareket sonucu, Standard & Poor’s 500 (S&P 500) Endeksi yükselişini ikinci güne taşıdı.

Dünyanın en değerli şirketi Apple, Çin'de iPhone ürününe gelen güçlü talebinin desteği ile çeyrek dönem karını yüzde 94 artırmasının ardından yüzde 10 değer kazandı. Boeing, üretimini rekor seviyelere çekerken, daha fazla ticari uçak teslimatı yapmasının ardından yüzde 4.3 prim yaptı. ABD'nin üçüncü büyük kablosuz telefon üreticisi Sprint Nextel Corp., beklenenden daha düşük zarar açıklaması sonrası yüzde 4.1 değer kazandı.

S&P 500 Endeksi yüzde 1.3 yükselerek New York saati ile 09:57'de 1,389.14 puana çıktı. ABD hisse senetlerinin gösterge endeksi son iki günde yüzde 1.6'lık bir çıkış gerçekleştirdi. Dow Jones Endeksi ise 90.67 puan ya da yüzde 0.7 yükselişle 13,092.23 puana ulaştı.

Boston'da MFS Investment Management şef yatırım stratejisti James Swanson, "Bu cesaret verici" dedi ve "Bu kar açıklama dönemi, şirketlerin düşük büyüme ortamında da iyi karlılık gösterebileceğini işaret ediyor. Fed'in faizleri sabit tuttuğu düşük getiri ortamında, hisse senedi piyasası, yatırımcıların kar ve temettü geliri elde edebileceği bir yer. Bu kar rakamları devam ettiği sürece, bunun piyasa için parlak bir durum olduğunu söyleyebilirim" değerlendirmesinde bulundu.

S&P 500 Endeksi 2012 yılında, beklenenden daha iyi çıkan ekonomik veri ve şirket karlarının desteği ile yüzde 10'luk bir ralli yaptı. ABD şirketlerinin karları, ülkedeki ekonomik büyümenin Avrupa'daki gerilemeyi dengelemesinin etkisi ile son iki yılın en yüksek oranında, tahminlerden daha iyi çıktı. S&P 500 Endeksi'nde yer alan ve 10 Nisan'dan bu yana karlarını açıklayan şirketlerin yüzde 82'si beklenenden daha fazla kar etti. Bu, 2010 yılının ilk çeyreğinden bu yana en yüksek oranı işaret ediyor.