Advertisement

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, bugün açıklanan dış ticaret verilerini değerlendirirken, ''Mart 2011'e göre yüzde 12,2 artan ihracat, 13 milyar 251 milyon dolarla aylık bazda bugüne kadar ulaşılan en yüksek ihracat değeri oldu'' dedi.

Çağlayan, TÜİK'in bugün açıkladığı ''Dış Ticaret İstatistikleri Mart/2012'' verilerine ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, küresel ekonomik sıkıntılara rağmen, Türkiye'nin dış ticaretindeki olumlu gelişmelerin devam ettiğini belirtti.

Bu yılın Mart ayına ilişkin ihracat ve ithalat rakamlarının da bunu gösterdiğini ifade eden Çağlayan, ihracatın 2011 yılının Mart ayına göre yüzde 12,2 oranında artarak 13 milyar 251 milyon dolara ulaştığını hatırlattı.

Açıklamasında, ''bu rakam, bugüne kadar aylık bazda gerçekleştirilen en yüksek ihracat rakamıdır ve bir rekordur'' diyen Çağlayan, Mart 2012'de geçen yılın aynı ayına göre 1 milyar 439 milyon dolar daha fazla ihracat yapıldığını bildirdi.

Aynı dönemde ithalatın ise yüzde 4,8 oranında azaldığını ve 20 milyar 597 milyon dolar olduğunu belirten Çağlayan, şunları kaydetti:

''Mart 2012'de ithalat azalışı 1 milyar 47 milyon dolardır. Dış ticaret açığımızın geçen yılın aynı ayına göre yüzde 25,3 oranında azalması da Türkiye'nin doğru yolda olduğunu göstermektedir. Dış ticaret açığındaki azalma 2 milyar 486 milyon dolar gerçekleşmiştir.

Dış ticaretimizde yaşanan olumlu gelişmelerin temeli ihracatımızda yaşanan artışlardır. Hem Mart ayında hem de 2012 yılının ilk çeyreğinde dış ticaretimizde yaşanan bu gelişmelerin temel dayanağı; ihracatçılarımızın Avrupa Birliği (AB) pazarlarındaki konumunu korurken, alternatif pazarlarda ciddi gelişmeler kaydetmeleridir. AB'ye ihracatımızda pazar payı korunurken, Ocak-Mart döneminde diğer ülkelere ihracatımız 2011 yılına göre yaklaşık 4,2 milyar dolarlık bir artış göstermiştir.''

İhracatın 2011 yılında olduğu gibi 2012 yılında da büyümeye net katkı sağlamaya devam edeceğini vurgulayan Çağlayan, bunun da cari açığın çok daha olumlu bir yapıda oluşacağını gösterdiğini ifade etti.

BU HABERE YORUM YAZ
 
01 Mayıs 2012 Salı, 12:42 Misafir sn bakan piyasalr kan ağlıyor. bir çok sanayici ve esnaf para bulamıyor. i̇hracatı arttırmaksa niyetiniz ihracata yönelik olan firmalara uzun vadeli sıfır faizli kredi verin. i̇ç piyasaya üretim yapan yada ithalat yapnları da ihracata yönlendirin. çinden bir ürünü ihracat yapacaksanız devlet tekstilde kilo başına 25cent prim veriyor. elektrik,doğalgaz,ssk,eleman maaşı bizden 4 kat ucuz olduğu halde teşvik böyle yapılır. teşvikle verdiğinizi zamla geri alırsanız oda işe yaramaz. bankaları denetleyin işlemlerine kdv getirin bakın herşey nasıl düzelecek saygılar