Advertisement

10 yıl vadeli İspanyol tahvilleri, ülke ekonomisinin merkez bankasının tahmin rakamından daha yavaş küçülmesinin ardından, iki günlük düşüşünü durdurdu.

İtalya'nın iki yl vadeli tahvilleri, Almanya Başbakanı Angela Merkel'in Haziran ayındaki Avrupa zirvesinde ekonomik büyümeyi destekleyecek planların görüşüleceğini kaydetmesinin ardından değer kazandı. Almanya tahvilleri, Avrupa'da enflasyonun Nisan ayında yavaşladığını ve Almanya'da perakende satışların Mart ayında arttığını gösteren verilerin ardından yükseldi.

Deutsche Bank AG'nin Londra ofisinden Avrupa faiz strateji müdürü Mohit Kumar, "Görüşümüz halen, İspanya tahvil faizlerinin bu seviyelerde istikrar bulacağı şeklinde ve son satış dalgası hızlı hareketin yalnızca bir konsolidasyonuydu" dedi ve "Siyasiler söylemlerini, son iki yıldır borç politikasının temel taşı olan kemer sıkmadan büyümeye değiştirmiş görünüyor. Bud urum, çevre ülkelerin tahvillerini destekleyebilir" değerlendirmesinde bulundu.

10 yıl vadeli İspanyol tahvillerinin faizi fazla değişmeyerek, Londra saati ile 11:20'de yüzde 5.87 seviyesinde kaldı. Bu kağıdın faizi bu ay 52 baz puanlık artış gösterdi. Ocak 2022'de vadesi dolacak yüzde 5.85 faizli tahvilin fiyatı 99.805 seviyesindeydi.

İki yıl vadeli İtalyan tahvillerinin faizi dört baz puan düşüşle yüzde 3.21'e indi.

İspanya'da gayrı safi yurtiçi hasıla (GSYİH) geçen yılın son üç aylık döneminde yüzde 0.3 düştükten sonra, bu yılın ilk çeyreğinde de aynı oranda daraldı. Bu, İspanya Merkez Bankası'nın 23 Nisan'daki tahmini olan yüzde 0.4 daralmadan daha düşük bir seviyeyi işaret ediyor.