Advertisement

ABD hisse senetleri, İspanya'nın resesyona girmesinin, ABD'de artan tüketici harcamalarına ağır basması ile birlikte satıcılı seyrediyor. Bu hareket sonucu, gösterge endeks Standard & Poor’s 500 (S&P 500) son bir ayın en hızlı haftalık çıkışını gösterdikten sonra geriledi.

ABD'de devlet destekli ulusal sosyal sigorta sistemi Medicare'in ikinci en büyük tedarikçisi Humana Inc., karının düşmesinin etkisi ile yüzde 5.8 geriledi. Kitap mağaza zinciri Barnes & Noble Inc., Microsoft Corp.'un şirketle birlikte 300 milyon dolarlık ortak girişim yatırımı yapacağını açıklamasının ardından yüzde 84 yükseldi. Doğalgaz üreticisi Chesapeake Energy Corp., BMO Capital Markets tarafından tavsiyesinin yükseltilmesinin ardından yüzde 0.4 prim yaptı.

S&P 500 Endeksi yüzde 0.3 düşerek, New York saati ile 09:41'de 1,399.37 puana geriledi ve dört ay süren rallisini tersine çevirmeye hazırlanıyor. Dow Jones Endeksi ise 7.49 puan ya da yüzde 0.1 düşüşle 13,220.82 puana indi.

Lisle, Illinois'de Oakbrook Investments'tan Peter Jankovskis, "İspanya'nın verileri küresel finans sistemi hakkında bazı belirsizlikler yaratıyor" dedi ve "Bu büyük bir satış dalgası değil. Zira insanlar iyi çıkan ABD verilerive beklenenden daha iyi çıkan şirket karlarına da bakıyor" değerlendirmesinde bulundu.

Hisse senetleri, İspanya ekonomisinin yılın ilk çeyreğinde daralması ve bunun sonucu, Avrupa'nın dördüncü büyük ekonomisinin 2009'dan bu yana ikinci kez resesyona girmesinin ardından değer kaybetti. ABD'de tüketici harcamaları, Ağustos 2009'dan bu yana en hızlı artışını yapmasının ardından, Mart ayında da yükselişini sürdürdü ve kişisel gelirler de aynı dönemde arttı. Bu durum, ABD ekonomisinin en büyük kısmı olan tüketici harcamalarının ekonomik genişlemeye yardımcı olacağını işaret ediyor.