Advertisement

Asya hisse senetleri, bazı Japon şirketlerinin beklenenden kötü kar açıklaması ve ABD imalat sanayinin yavşalamkta olduğunu gösteren verinin bölge ihracatçı şirketlerinin görünümünü olumsuz etkilemesi sonrası değer kaybetti.

Sanayi elektonik ürünleri satan Tokyo Electron Ltd., karının analistlerin projeksiyonlarının gerisinde kalmasının etkisi ile yüzde 8.3 düştü. Japonya'nın bir numaralı tüketici elektonik ürünleri ihracatçısı Sony Corp., yenin dolar karşısında Şubat ayından bu yana en yüksek seviyesine çıkmasının ardından yüzde 3.9 kaybetti. Commonwealth Bank of Australia, Avustralya Merkez Bankası'nın ekonomiyi desteklemek için faiz indirmesi sonrası yüzde 1.7 yükseldi.

MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 0.2 düşerek, Tokyo saati ile 15:14'te 124.49 puana geriledi. Endekste, yükselen bir hisse senedi karşılığı ikinin üzerinde hisse değer kaybetti. Bugün Asya bölgesinde yalnızca Japonya ve Avustralya piyasaları açıktı.

Piyasa değeri açısından Japonya'nın beşinci büyük bankası Resona Bank Ltd.'nin Tokyo ofisinden şef fon yöneticisi Koji Toda, "Yatırımcılar Japonya ekonomisi konusunda iyimser olamaz" dedi ve "Karlarını iyileştiren şirketlerin sayısı, yatırımcıların beklentilerinin göreceli olarak altında" değerlendirmesinde bulundu.

Asya Pasifik bölgesinin gösterge endeksi, İspanya gibi borç yükü ağır ülkelerin bütçe kısıntılarına gitmesinin etkisi ile Euro Bölgesi'nin resesyona gireceği endişeleri ve Çin'de ekonomik büyümenin yavaşlaması ile birlikte, Mart ve Nisan aylarında yüzde 2.8 düştü.