Advertisement

Avustralya Merkez Bankası'nın politika faizini beklenenden daha fazla düşürmesinin ardından, Avustralya doları son bir ayın en hızlı düşüşünü gösterdi ve Avustralya tahvil faizleri rekor seviyelere düştü. Emtia grubu beş günlük yükselişini tersine çevirirken, İngiltere hisse senetleri yükseldi.

Aussie olarak da adlandırılan Avustralya doları, yüzde 1.1 değer kaybederek, Londra saati ile 08:06'da 1.0315 ABD dolarıne geriledi. 10 yıl vadeli Avustralya tahvillerinin faizi 14 baz puan düşerek yüzde 3.53'e indi. FTSE 100 Endeksi yüzde 0.2 yükselirken, Haziran vadeli Standard & Poor's 500 (S&P 500) endeks kontratı fazla bir değişiklik göstermedi. Japon yeni son iki ayın en yüksek seviyesine çıktı ve emtia endeksi S&P GSCI yüzde 0.2 düştü.

Avustralya Merkez Bankası, bugün açıklanan konut fiyatları verisinin düşmesi ve imalat sanayi göstergesinin son yedi aya inmesinin ardından, politika faizini yüzde 4.25'ten yüzde 3.75'e indirdi ve son üç yılın en hızlı faiz indirimine gitti. 2008 yılının başından bu yana ilk kez, tahviller geçen ay, küresel ekonominin yavaşlamakta olduğu endişelerinin etkisi ile, pozitif getiri sağlayan yegane küresel yatırım araçlarıydı. Asya ve Avrupa piyasalarının büyük bölümü bugün 1 Mayıs Emek Bayramı nedeniyle kapalı.

Sydney'de AMP Capital Investors Ltd.'den Nader Naeimi, Avustralya Merkez Bankası'nın faiz indirimi konusunda, "Hoş bir sürpriz ve doğru bir hareketti" dedi ve "İmalat sanayi ve perakende sektörlerinde dünya çapında gördüğümüz zayıflıklarla birlikte, çeyrek baz puanlık bir indirim yeterli olmazdı. Doğru iş yaptılar" değerlendirmesinde bulundu.