Advertisement

ABD'de New York Borsası'nda işlem gören hisse senetleri, imalat sanayi göstergesinin beklenenden daha iyi çıkmasının ekonomiye yönelik iyimserliği artırması ile birlikte değer kazandı. Bu hareket sonucu, Standard & Poor's 500 (S&P 500) Endeksi, Eylül ayından bu yana gösterdiği en büyük aylık düşüşün ardından yukarı yönde seyrediyor. Dow Jones Sanayi Endeksi ise 2007 yılından bu yana en yüksek seviyesine çıktı.

Sears Holding Corp., ABD ve Kanada'daki bazı mağazalarda satışların artması nedeniyle kar tahmininde bulunmasının etkisi ile yüzde 13'lük bir ralli gerçekleştirdi. Dünyanın en büyük tahıl işleyicisi Archer Daniels Midland Co., karının tahminlerden iyi çıkması sonrası yüzde 5.1 yükseldi. Kapıdan kapıya kozmetik ürünler satıcısı Avon Products Inc., karının analistlerin projeksiyonlarının altında kalmasının ardından yüzde 7.4 değer kaybetti.

S&P 500 Endeksi yüzde 1.1 yükselerek, New York saati ile 12:33'te 1,413.76 puana çıktı. Gösterge endeks Nisan ayında yüzde 0.7 geriledi ve iki yılı aşkın en uzun süreli aylık çıkış dönemi olan dört aylık yükselişini tersine çevirdi. Dow Jones Endeksi 116.85 puan ya da yüzde 0.9 yükselişle 13,330.48 puana çıktı. S&P 500 Endeksi'ndeki hisselerin toplam işlem adedi, bu haberin yazıldığı sırada, 30 günlük hareketli ortalamanın yüzde 0.7 altındaydı.

Philadelphia Trust Co.'da şef yatırım yetkilisi Richard Sichel, "Durum iyiye gidiyor" dedi ve "İmalat sanayi verisinin beklenenden iyi çıktığını görmek hoştu. Kar sezonu olumlu. Bunlar yatırımcıların bakmak zorunda olduğu şeyler. İnsanların piyasadan çıkmalarını tavsiye etmiyoruz" değerlendirmesinde bulundu.

Hisse senetleri, ABD'de Institute for Supply Management'ın (ISM) açıkladığı imalat sanayi endeksinin, Mart ayındaki seviyesi olan 53.4'ten, Nisan ayında 54.8 seviyesine çıkmasının ardından değer kazandı. Bloomberg News'un anketine katılan 79 ekonomistin tahminlerinin medyanına göre, bu verinin 53 seviyesine düşmesi bekleniyordu. Bu verinin 50 seviyesinin üzerinde çıkması sektörde genişlemeyi işaret ediyor.

ABD hisse senetlerinin gösterge endeksi, bu yıl şimdiye kadar, yüzde 11 yükseldi ve 2 Nisan'da ulaştığı dört yılın zirvesinin yaklaşık yüzde 1.5 altında seyrediyor.