Advertisement

ABD'de imalat sanayi verisinin beklenenden daha iyi çıkması sonrası, New York Borsası'nda işlem gören hisse senetleri yükselirken, ABD Hazine tahvilleri değer kaybetti. Avustralya Merkez Bankası'nın politika faizini 50 baz puan ile beklenenden daha fazla düşürmesi sonucu Avustralya doları zayıflarken, ülke tahvil faizleri rekor seviyelere geriledi. Petrol fiyatları ise varil başına 106 doların üzerine çıktı.

Standard & Poor's 5oo (S&P 500) Endeksi yüzde 1 yükselerek, New York saati ile 11:25'te 1,411.87 puana çıktı ve Nisan ayındaki kayıplarını geri aldı. İngiltere'de FTSE 100 Endeksi yüzde 1.2 ve İrlanda'da ISEQ Endeksi yüzde 1.1 yükselirken, Danimarka'da gösterge endeks yüzde 0.2'lik bir çıkış gerçekleştirdi. Diğer Avrupa piyasaları bugün tatil nedeniyle kapalıydı. On yıl vadeli ABD Hazine tahvillerinin faizi dört baz puan yükselerek yüzde 1.95'e ulaştı. Avustralya doları yüzde 0.8 düşerek, ABD doları karşısında 1.0347 seviyesine inerken, on yıl vadeli Avustralya tahvillerinin faizi yüzde 3.53 seviyesine kadar indi.

S&P 500 Endeksi'ndeki 10 sanayi grubunun tümü, ABD'de imalat sanayinin Nisan ayında beklenmedik bir şekilde hızlanmasının ardından yukarı yönde hareket etti. ABD'de ISM imalat sanayi endeksi Nisan ayında, Mart ayındaki seviyesi olan 53.4'ten 54.8 seviyesine çıktı. Bloomberg News'un anketine katılan ekonomistlerin tahminlerinin medyanına göre bu verinin 53 seviyesine inmesi bekleniyordu. Bu veri, Dallas Fed ve ISM Chicago PMI verilerinin ardından artan imalat sanayinin yavaşlamakta olduğu endişelerini azalttı.

New York'ta BTIG LLC'nin şef küresel stratejisti Dan Greenhaus, "Hisse senedi piyasalarındaki yükseliş ve tahvil piyasalarındaki düşüş, yatırımcılarda artan tedirginliğin altını çiziyor" dedi ve "Eğer bölgesel verilerin gösterdiğinin aksine, imalat sanayi zayıflamıyorsa, bu elbette, yüksek risk varlıklarının fiyatları için destekleyici bir unsur" değerlendirmesinde bulundu.