Advertisement

ABD merkez bankası Fed'in eski başkanlarından Alan Greenspan, ABD hisse senetlerinin iyi bir değer sağladığını ve şirket karlarının zaman içinde artması ile birlikte muhtemelen yükseleceğini söyledi.

Greenspan bugün Bloomberg Link tarafından düzenlenen Bloomberg Washington Summit'te yaptığı konuşmada, "çok düşük fiyat-kazanç oranını" işaret ederek, "Hisse senetleri çok ucuz" dedi.

Ağustos 1987'den Ocak 2006'ya kadar Fed'in başkanlığını yürüten Greenspan, "Karlardaki büyümenin, hisse senetlerinden başka gideceği yer" yok değerlendirmesinde bulundu.

Hisse senetleri, şirket karlarının beklenenden daha iyi çıkması ve ekonomide güçlenmeye yönelik işaretlere bağlı olarak değer kazandı. Standard & Poor's 500 (S&P 500) Endeksi bu yıl yüzde 12'nin üzerinde yükselerek, 1998'den bu yana en iyi yıl başlangıcını gerçekleştirdi.

S&P 500 Endeksi, ABD'de ISM imalat sanayi endeksinin Nisan ayında beklenmedik bir şekilde yükselmesi ve son 10 ayın en hızlı artışını göstermesinin ardından, yüzde 1.1 yükselerek, New York saati ile 12:57'de 1,413.83 puana çıktı.

S&P 500 Endeksi'ndeki şirketlerin piyasa değerinin toplamı, Bloomberg News'un derlediği verilere göre, bu şirketlerin tahmini karlarının toplamının 14.3 katı düzeyinde. Bu, 1954 yılından bu yanaki ortalamanın yüzde 13 altında.

Fed'in Temmuz 1997'deki raporunda yer aldığı için Fed modeli olarak bilinen diğer bir değerleme ölçümüne göre, ABD hisse senetleri borçlanma kağıtları ile karşılaştırıldığında tarihinin en ucuz seviyesine yakın. Bu teknik, hisse senetlerinin kar getirisini Hazine tahvillerinin faizleri ile karşılaştırıyor.