Advertisement

ABD'de ISM imalat endeksinin, dünyanın en büyük ekonomisine ilişkin iyimserliği artırmasıyla hisse senetleri yükseldi, ABD hazine kağıtları düştü; petrol ise 106 doların üzerine tırmandı. Amerikan hisselerindeki yükseliş, Dow Jones Endeksi'ni 2007'den bu yana en yüksek seviyesine taşıdı.

Dow Jones Endeksi yüzde 0.5 kazançla 13,279.32 puana yükselirken, Standard&Poor's 500 Endeksi Nisan'daki kayıplarının neredeyse tamamını telafi ederek yüzde 0.6 artışla 1,405.82 puana çıktı. İngiltere ve İrlanda Borsaları yüzde 1, Danimarka borsası ise yüzde 0.2 artış kaydetti. Diğer Avrupa ülkeleri ise dün tatil sebebiyle kapalıydı. 10 yıllık ABD hazine tahvillerinin faizi 3 baz puanlık artışla yüzde 1.95'e yükseldi. Avustralya doları yüzde 1 değer kaybederek 1.0330 dolara, ülkedeki 10 yıllık tahvil faizleri ise, merkez bankasının faiz indiriminin ardından yüzde 3.53'e geriledi.

S&P 500 Endeksi'nde yer alan tüm sektörler, ISM endeksinin 53.4'ten 54.8'e yükselmesiyle Amerikan fabrikalarının büyümesinin son 1 yılın en hızlı seviyesine çıkmasıyla kazanç sağladı. Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin medyan tahmini ise ISM endeksinin 53 puan olarak gerçekleşeceği yönündeydi. ISM raporu aynı zamanda önceki gün Chicago ve Dallas'ta yavaşlamaya işaret eden imalat rakamlarına ilişkin endişeleri de gevşetti.

İmalat rakamlarının ardından hisse senetleri piyasalarının yükselmesi ve tahvil piyasalarındaki düşmesinin, endişe ortamını yansıttığına dikkat çeken BTIG LLC'den Dan Greenhaus, Chicago ve Dallas'ta da düşüş olmasaydı, bunun yüksek riskli varlık fiyatlarında hızlı bir etki yaratacağını söyledi.