Advertisement

ABD Merkez Bankası'nın kıdemli yetkililerinden gelen açıklamalar, enflasyonun, Fed'i daha fazla teşvik yapmaktan alıkoyduğuna işaret ediyor.

5 Fed yetkilisi Salı günü Merkez Bankası'nın oynak petrol fiyatları, Avrupa'daki borç krizi ve ABD'deki vergi artışı ve harcama kesintileriyle yaklaşan "mali uçurum" gibi riskleri bertaraf etme yollarını değerlendirdi.

Enflasyon yüzde 2 hedefine çok yakın seyretmesinden ötürü yetkililer, yüzde 8.2'yi bulan işsizlik oranına rağmen, tahvil alımlarını yeniden hızlandırmak konusuna tereddütle yaklaşıyor.

Enflasyonun yüzde 2'nin biraz üzerine çıkabileceğini söyleyen Atlanta Fed Başkanı Dennis Lockhart, ancak yüzde 3'ü bulur ya da aşarsa endişeleneceğini ve o durumda politika yapıcıların enflasyonu yavaşlatmayı hedeflemesinin gerektiğini savundu.

Ocak ayında Fed, ilk kez yüzde 2 oranında enflasyon hedeflemesine gitti. Banka aynı zamanda ekonominin toparlanmasını desteklemek için 2014'ün sonuna kadar rekor düşük faizleri sürdürme sözü verdi.

Manşet enflasyonun Mart'ta yüzde 2.1 hızlanmasıyla, enflasyon, yeni hedefe çok yakın seyrediyor.

Philadelphia Fed Başkanı Plosser, halkın orta vadede enflasyonun yüzde 2 hedefte seyretmesini bekleme hakkı olduğunu, para politikası geç kalırsa, düzeltmelerin de zorlaşabileceğini savundu.

BU HABERE YORUM YAZ
 
02 Mayıs 2012 Çarşamba, 13:41 Misafir yani fed para basmayacak gene bana öyle geliyo
02 Mayıs 2012 Çarşamba, 08:12 Misafir fed yakında faizleri artıracaktır.