Advertisement

Dünyanın en büyük iki ekonomisi Çin ve ABD'de imalat sanayi verilerinin iyileşme göstermesi uluslararası piyasaları olumlu etkiliyor. Asya hisse senetleri, Çin ve Tayvan hisselerinin öncülüğünde yükselirken, bölge tahvil riskleri düştü. Kore para birimi won yaklaşık bir ayın en yüksek seviyesine çıktı.

MSCI Asya Pasifik Endeksi Tokyo saati ile 12:41'de yüzde 0.6 yukarıda seyrediyordu. Tayvan'ın gösterge endeksi Taiex yüzde 1.8'lik sıçrama yaparken, Çin'de Şanghay Bileşik Endeksi yüzde 1.6 yükseldi. Kore wonu ABD doları karşısında 1,126 seviyesine çıkarak 4 Nisan'dan bu yana en yüksek seviyesini gördü. Haziran vadeli Dow Jones endeks kontratı, endeksin dün 2007'den bu yana en yüksek seviyesinden kapanmasının ardından yüzde 0.1 yükseldi. Petrol fiyatları New York'ta yüzde 0.2 geriledi.

ABD'de imalat sanayi beklenmedik bir genişleme gösterirken, Çin'de fabrika endeksi Nisan ayında yukarı yönde hareket etti. ABD merkez bankası Fed'in oy hakkına sahip üç üyesi, ekonomi genişlemeye devam ettiği sürece, yeni bir parasal genişlemeye ihtiyaç olmadığını kaydetti. Bugün ABD'de TSİ 15:15'te açıklanacak olan ABD Nisan ayı ADP özel sektör istihdam verisinin, Bloomberg News'un anketine katılan ekonomistlerin tahmin medyanına göre, 170,000 artması bekleniyor. Bu veri Mart ayında 209,000 artmıştı.

Sydney'de White Funds Management idari direktörü Angus Gluskie, "Şüphesiz bu veri doğru yönde hareket ediyor" dedi ve "Bu, ABD ekonomisinin sağlıklı durumunun iyi bir göstergesi" değerlendirmesinde bulundu.