Advertisement

İsviçre'nin en büyük bankası UBS AG, yılın ilk çeyreğinde karının, yatırım bankasındaki zarar ve bankanın kendi borçları ile ilgili muhasebe giderlerinin etkisi ile yüzde 54 azaldığını açıkladı.

Bankanın net karı, 2012 yılının ilk üç aylık döneminde 827 milyon İsviçre frankı (910 milyon dolar) oldu. Geçen yılın aynı döneminde, banka 1.81 milyar frank kar açıklamıştı. Bloomberg News'un anketine katılan 9 analistin tahminlerinin medyanına göre, İsviçre bankasının yılın ilk çeyreğinde 810.9 milyon frank kar etmesi bekleniyordu.

UBS CEO'su Sergio Ermotti, daha da sıkılaştırılan sermaye kuralları ve Avrupa'daki ülke borç krizinin karları olumsuz etkilemesinden dolayı, yatırım bankası birimini neredeyse yarı yarıya küçülttü. 51 yaşındaki Ermotti ve 71 yaşındaki banka Başkanı Kaspar Villiger, 2012 yılını menkul kıymetler birimi için "geçiş yılı" olarak tanımladı.

Londra'da Mediobanca SpA analisti Christopher Wheeler, kar rakamı açıklanmadan önce yaptığı değerlendirmede, "Kilit soru, borçların azaltılmakta olduğu dönemde, gelirlerdeki azalmayı durdurup durduramayacakları" dedi.