Advertisement

AMB Başkanı Mario Draghi'nin, bankayı Yunanistan'ın borçlarından kaynaklanabilecek kayıplara karşı koruma konusundaki ısrarı, başkanın, krizle mücadele araçlarını köreltiyor.

Yatırımcılar Mart ayında tarihin en büyük borç yapılandırmasına imza atarak, Yunanistan'ın 100 milyar euro değerindeki borcunu zarar olarak yazmayı kabul etti. Ancak Avrupa Merkez Bankası'nın elindeki Yunan tahvilleri yeni kurallar ve kayıplardan muaf tutuldu.

Bu muafiyet, özel sektör yatırımcılarını, gelecekte Euro Bölgesi'nde yapılacak tüm yeniden yapılandırmalarda Frankfurt'taki merkez bankasının ardında kalmasına neden olarak, AMB'nin şu anda durdurulmuş olan tahvil alım programına ihtiyatlı yaklaşmalarına neden oluyor.

"AMB'nin yara bandı artık yapışkanlığını kaybetmeye başladı" benzetmesinde bulunan Londra'daki Barclays'in sabit gelir stratejileri müdürü Laurent Fransolet, Varlık Piyasaları Programı, bir ülkenin temerrüte düşmesi olasılığını kısa vadede azaltabilse dahi, yabancı yatırımcıların artık daha tedirgin olacağını söyledi.

10 yıllık İspanyol tahvillerinin getirisi yüzde 5.77 ile 3 ay önceki yüzde 4.85 seviyesinin üzerinde seyrederken, İtalya'nın 10 yıllık tahvil faizi de son 2 ayda yüzde 4.8'ten yüzde 5.54'e çıktı.

AMB'nin faizleri aşağı çekmek için tahvil alımı yapmasının merkez bankasındaki ülke tahvillerinin birikmesine yol açtığına dikkat çeken New York'taki Morgan Stanley'nin stratejistleri, bunun, özel sektör yatırımcılarının yeniden yapılandırmadan kaynaklanabilecek zararlarını artırdığını söyledi.