Advertisement

DOW JONES 4 YILIN ZİRVESİNDE

Üretim verisinin beklentileri aştığı ve alt kalemlerinde de yeni siparişlere ve gelecekteki beklentilere ilişkin olumlu sinyaller verdiği günde ABD hisse senetleri yükseldi. Dünyanın 1 Mayısı’ı kutladığı günde yalnız ve mutlu kalan ABD’li yatırımcılar fiyatları 4 yılın zirvesine çıkardılar. Özellikle finansal kesimin katılımıyla tempo yapan hisseler S&P 500 endeksinin % 0.57 artışla 1.405 puana çıkmasına yardımcı oldular. Dow Jones ise % 0.5 artışla 13.279 puana tırmandı. ABD 10 yıllık tahvil faizi % 1.96’dan işlem görürken Dolar Endeksi yatayda ve 79 seviyesinin altında işlem görüyor. Hisse senetleri üstüne işlem gören vadeli kontratlarda % 0.2’ye yakın yükselişler görülüyor.

ASYA’DA COŞKU VAR

ABD üretim rakamlarının beklentileri aşması ve Çin’den Salı günü gelen Satın Alma Yöneticileri (PMI) verilerinin tahminlerden yüksek gelmesiyle moraller toparlandı. Diğer yandan Çin’de PMI verileri karışık bir resim çizmeye devam ediyorlar. Özel sektör ve daha küçük şirketlerden toplanan verilerle oluşan PMI daralmaya işaret ederken kamunun açıkladığı ve daha büyük hacimli şirketlerin oluşturduğu PMI ise tutunuyor. Hisse senedi işlemlerinden alınan işlem vergisinin % 25 düşürüleceği Çin’de alımlar da hızlandı. Şanghay Bileşik Endeksi % 1.97 artışla yoluna devam ediyor. Dolar / Yen’de 80 seviyesinin üzerini ancak bugün bulabilen yatırımcılar Nikkei’de sınırlı aklımlar yapıyorlar. Endeks % 0.67 primli. Dünün önemli gelişmelerinden biri de Avustralya’da yapılan 50 baz puanlık faiz indirimi oldu. Getiri eğrisinde 100 baz puandan fazla indirim fiyatlayan piyasa oyuncuları böylece bunun yarısını almış oldular. Finansal koşulların gevşiyor olması risk iştahı için pozitif kabul edilirken Çin ekonomisiyle yakındna ilgili ülkede bu indirimin gelmiş olması da Çin için bir uyarı niteliğinde. 10 Asya para biriminden oluşan ADXY Endeksi % 0.12 düşüşte.

EMTİADA KARIŞIK FİYATLAR

24 ham maddeden oluşan S&P GSCI Emtia Endeksi % 0.4 artış kaydetti. ABD verisinin boğaları sevindirmesiyle özellikle metaller ve petrol gibi büyümeye duyarlı maddeler yukarı yönlü hareketler gerçekleştirdiler. ABD tipi ham petrol 106 dolar aşarken güne bu seviyenin altında devam ediliyor. Brent petrolde ise 119.48 Varil / Dolar okunuyor. Dolardaki küçük değerlenme değerli metalleri aşağı çekiyor. Pazartesi günü tek işlemde gelen 1.2 milyar Dolar büyüklüğündeki satışı göğüsleyen spot altın 1.657’den alıcı buluyor. Benzer sertlikte satılan gümüşte is eons başına 30.86 seviyesinden işlemler geçiyor. ABD’de mısır sahalarına olan ilginin artması ve hava koşulları sebebiyle mısır % 0.6 gerilerken soya ve buğdayda da aynı seviyede düşüşler görülüyor. Çin’de konut fiyatlarının gerilemeye devam etmesi ve 8. Ayda da düşüş göstermesi bakıra baskı koyarken vadeli işlemlerde % 0.46’lık geri çekilme var.

YURT İÇİNDE GÖRÜNÜM HİKAYESİ

Derecelendirme kuruluşu S&P’nin Türkiye’nin uzun vadeli kredi notu görünümünü pozitiften durağana indirmesi günün manşeti oldu. İç piyasa kapalı olduğu için dış göstergelere başvurduğumuz ilk fiyatlarda olumsuz bir değerleme olmazken IShares Türkiye ETF’i ABD işlemlerinde günü % 0.29 artışla tamamladı. Dolar / TL güne 1.7573’ten başlıyor ve Sepet Kur 2.0396’da. Gösterge faiz ise güne % 9.32’den başlayacak. Daha önce Kasım ayında Fitch tarafından durağana indirilen görünüm sonrasında fiyatlamalarını yapan piyasanın bu kez ilk tepkilerde karara fazla tepki vermediği görülüyor. Bugün açıklanacak Turkcell bilançosu ve olası bir yeni bir söylem için Merkez Bankası’nın ekonomistlerle olan toplantısı izlenecek.

Günün beklenen veri akışı şu şekilde:


10:00 - Türkiye nisan ayı imalat endeksi

10:55 - Almanya, nisan ayı işsizlik oranı

10:55 - Almanya nisan ayı PMI imalat

11:00 - Euro Bölgesi, nisan ayı PMI imalat

12:00 - Euro Bölgesi, mart ayı işsizlik oranı

14:00 - ABD, haftalık ipotek kredisi başvuruları

15:15 - ABD, özel sektör istihdam verisi

17:00 - ABD, mart ayı fabrika siparişleri

 

 

Gökhan Şen

Bloomberg HT Araştırma Bölümü