Advertisement

Çin ve ABD'de imalat sanayînin Nisan'da artış kaydederek, dünyanın en büyük iki ekonomisinin toparlandığına işaret etmesiyle Asya'daki ihracatçılar destek buldu; Asya Borsaları kazanç sağladı.

Satış bakımından dünyanın en büyük cep telefonu üreticisi Samsung Electronics Co. yüzde 1.7 tırmandı. Sigara üreticisi Japan Tobacco Inc., temettü ödemelerini artıracağını açıklamasının ardından yüzde 2.8 değer kazandı. Japonya'nın en büyük petrol rafinerisi şirketi Idemitsu Kosan Co., beklentinin üzerinde kazanç açıklaması üzerine yüzde 4.4 arttı. Laptop üreticisi Asustek Computer Inc., net gelirlerinin, analistlerin beklentilerinin üzerinde gelmesiyle yüzde 6.8 primlendi.

"Verilerin doğru yönde ilerlediğine şüphe yok" diyen Sidney'deki White Funds Management'ın yönetici direktörü Angus Gluskie, imalatın ABD ekonomisinin sağlığının iyi bir göstergesi olduğunu söyledi.

MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 0.7 artışla 125.17 puana çıktı. Endekste düşüş kaydeden her hisseye karşılık 3 hisse değerlendi. Endeks, İspanya'nın harcamaları kesmesiyle Avrupa'nın resesyonda kalacağına ve Çin'in ekonomik yavaşlamasına ilişkin endişelerin etkisiyle Mart ve Nisan'da yüzde 2.8 düştü.

Güney Kore Kospi Endeksi yüzde 0.8; Tayvan Taiex Endeksi yüzde 1.9; Avustralya'nın S&P/ASX 200 Endeksi yüzde 0.2; Japon Nikkei 225 Endeksi yüzde 0.3 ve Hong Kong'taki Hang Seng Endeksi yüzde 1.1 yükseldi.