Advertisement

Avrupa hisse senetleri, ABD'de imalat sanayi verisinin Nisan ayında güçlü çıkmasının ardından, yatırımcıların bugünkü ABD özel sektör istihdam verisini beklemeleri ile birlikte değer kazandı. ABD endeks vadeli kontratları ve Asya hisse senetleri de yükseldi.

İsviçre'nin en byük bankası UBS AG, ilk çeyrek karının analistlerin tahminlerinden daha iyi çıkmasının ardından yüzde 5.4'lük bir sıçrama gerçekleştirdi.

Gösterge endeks Stoxx Europe 600 yüzde 1 yükselerek, Londra saati ile 08:04'te 260.83 puana çıktı. Haziran vadeli Standard & Poor’s 500 endeks kontratı yüzde 0.3 yükselirken, MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 0.5'lik bir çıkış gerçekleştirdi.

Stoxx Europe 600 Endeksi, 30 Nisan'da, İspanya ekonomisinin resesyona girmesi ve ABD'de iş dünyası aktivite endeksinin Kasım 2009'dan bu yana en yavaş hızda artmasının ardından, beş günde ilk düşüşünü gerçekleştirmiş ve Eylül ayından bu yana en hızlı aylık kaybını yaşamıştı.

İngiltere, İrlanda ve Danimarka dışında tüm Avrupa piyasaları dün Emek Bayramı nedeniyle kapalıydı. Stoxx 600 Endeksi dün, işlemlerin yalnızca üç piyasaya sıkıştığı günde, ABD'de imalat sanayi verisinin Nisan'da genişlemesinin ardından yüzde 0.4 yükselmişti.

ABD'de ISM imalat sanayi endeksi Nisan ayında, Mart ayındaki seviyesi olan 53.4'ten 54.8'e yükseldi. Bu verinin 53 seviyesinde çıkması bekleniyordu. 50 seviyesinin üzeri, sektörde genişlemeyi işaret ediyor.