Advertisement

Dünyanın en büyük iki ekonomisi ABD ve Çin'de imalat verilerinin yükselişe işaret etmesi Asya'daki ihracat görünümünü destekledi; Asya paraları, Tayvan doları öncülüğünde değer kazandı.

Asya genelinde hisselerdeki yükselişin etkisiyle Tayvan doları 8 ayın en yüksek seviyesini, Malezya ringgiti ise 7 haftanın zirvesini test etti. Çin'de satın alma yöneticileri PMI endeksi Nisan'da 53.1'den 53.3'e çıkarak 1 yılın en  yükseğine işaret ederken, ABD'de de ISM imalat endeksi 54.8 ile Haziran'dan bu yana en yüksek seviyesini kaydetti.

İmalat verisinin Asya'daki ihracatlar için oldukça iyi olduğunu belirten UBS AG'nin Döviz stratejistlerinden Sean Yokota, bunun Asya paralarının görünümünü de yükselttiğini söyledi.

Tayvan doları yüzde 0.4 değerlenerek 29.122'ye yükseldi. Tayvan doları gün içinde 29.08 seviyesinden 8 Eylül'den  bu yana en yükseğini kaydetmişti. Güney Kore wonu yüzde 0.3 güçlenerek 1,127.05'e; ringgit ise yüzde 0.2 değer kazanarak 3.0230'a çıktı.

Borsa verilerinin, yabancı yatırımcıların Nisan'da Endonezya, Güney Kore, Filipinler, Tayvan ve Tayland varlıklarında net alıcı olduğunu göstermesiyle MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 0.4 yükseldi.