Advertisement

Uluslararası kredi derecelendir kuruluşu Standard&Poor's, tarihin en büyük yapılandırmasına imza atmasının ardından Yunanistan'ın uzun vadeli kredi notunu "tercihli temerrüt"ten CCC'ye yükseltti; görünümü ise durağan olarak belirledi.


Borç takasının kısa vadeli fonlama baskılarını azaltmış olsa da, Yunanistan'daki borç yükünün hâlâ yüksek olmayı sürdürdüğünü belirten S&P, kemer sıkma önlemlerinin da halkın memnuniyetsizliğini artıracağına dikkat çekti.

Özel sektör yatırımcılarının 100 milyar euroluk Yunan tahvilini zarar olarak yazmayı kabul etmesinin ardından Yunanistan 25 Nisan'da 206 milyar euroluk tahvil takasını tamamladı. S&P, 27 Şubat'ta ülkenin, yatırımcıları takasa zorlamak üzere kolektif eylem kararı uygulamasının ardından kredi notunu "tercihli temerüte" indirmişti.

Yunanistan Başbakanı Lucas Papademos'un hükümetinin Avrupa Birliği ve Uluslararası Para Fonu'ndan 130 milyar euroluk kurtarma paketini alması karşılığında bir dizi bütçe kesintisi ve ekonomik reformu onaylamak zorunda kaldı.  2013 ve 2014'teki ekstra bütçe kesintileri konusundaki kararı ise 6 Mayıs'ta genel seçimlerin ardından kurulacak Yunanistan'ın yeni hükümeti alacak.

S&P, uluslararası yasalara tabî tahvillerin ihaleye katılmamasından ötürü temerrüt notunun devam edeceğini belirtti.