Advertisement

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Standart&Poors'un Türkiye'nin kredi notunu pozitiften durağana çevirmesiyle ilgili olarak, ''Bu tamamen ideolojik bir yaklaşım. Bunu kimse yutmaz. Bunu sen Tayyip Erdoğan'a yutturamazsın'' dedi.

Başbakan Erdoğan, S&P'nin Türkiye'nin kredi notu görünümüyle ilgili kararını çok garipsediğini belirterek, "Neden derseniz, pozitifte olan Türkiye durağana indi. Neye göre sen bunu durağana indiriyorsun? Çünkü belli bir süre pozitifte kalan bir ülkeyi artırması gerekirken, bakıyor ki Türkiye'yi artırırsam ideolojik olarak bu bize sıkıntı doğurur. Biz bunu durağanda tutalım. Öbür taraftan bakıyorsun iflas eden Yunanistan'ı yükseltiyor. Böyle saçmalık olur mu? Tamamen ideolojik bir yaklaşım. İrlanda'yı yükseltiyor. İflas edenler, IMF, Dünya Bankası AB'nin şu anda 100 milyar doların üzerinde destek verdiği bu ülkelere kalkıp kredi notunu yükseltiyor. Böyle saçmalık olur mu? Tamamıyle ideolojik bir yaklaşım. Bunu kimse yutmaz. Bunu sen Tayyip Erdoğan'a yutturamazsın.'' açıklamasında bulundu.

Erdoğan, "Sen kalkıp bu Türkiye'nin kredi notunu durağana indirirsen bunu yemezler. Ve bunun bedelini 'artık ben seni bir kredi kuruluşu olarak tanımıyorum' demek suretiyle açıklarız. Kaldı ki böyle bir şeyi yapmakla inandıramazsın. Çünkü halep orada ise arşın burada. Herşeyimiz çok açık net ortada. Çalışma, üretim, ihracat ortada ve büyüme oranına bakıyorsun dünyada Çin'den sonra yüzde 8,5 büyütme oranıyla bir Türkiye var. Bu daha yeni olmuş bir şey. Sen kalkıp Türkiye'ye böyle bir not vermeye kalkarsan bunu kimse yutmaz" vurgusu yaptı.

Dünya dış ticaretinin azalma eğilimi içinde olduğu dönemde ihracatını artıran bir Türkiye olduğunu dile getiren Erdoğan, sadece belli bölgelere ülkelere değil artık dünyanın her yerine ulaşan, her yerde yatırım yapan bir ülke olduğunu söyledi.

Türkiye'nin dünyada müteahhitlikte de Çin'den sonra ikinci sırada olduğunu belirten Erdoğan, ''35 firmasıyla dünyada ikinci sırada olan bir Türkiye var. Sen hala kalkıp durağana yerleştiriyorsun bizi. Bu noktaya biz çok zor ulaştık. Yere sağlam basıyoruz'' dedi.

BU HABERE YORUM YAZ
 
03 Mayıs 2012 Perşembe, 18:00 Misafir yillardir aynı hikaye zaten. türkiyeyi ekonomik olarak kıskaca alamadılar, piyasaları çalkalayıp da beleş parayla ceplerini dolduramadılar, eeeeee ellerinde birtek absürt raporlar yazma kozu kaldı 2-3 yıldır da bunu kullanıyorlar. şaşılacakbir durum değil. ama ben bu tür şarlatanların içerideki "sözün ona ülkeyi akp den kurtaracağını zanneden" destekçilerine şaşıyorum. ülkenize sahip çıkın siyasi yaklaşımla ülke düşmanlarına prim vermeyiniz. saygılarımla
03 Mayıs 2012 Perşembe, 17:15 Misafir bırakın şu işinize gelmeyen herşeye yok ideolojik yok garabe demeyi, s p koskoca abd nin bile notunu kırdı fransanınnotunu kırdı, öyle kasımpaşa ağzıyla tanımayız demekle olmuyor zaten siz tanısanız neyazar tanımasanız ne yazar o notlar yurtdışı yatırımcıları için veriliyor size hoş gözükmek için değil
03 Mayıs 2012 Perşembe, 17:12 Misafir 15 yıllık ekonomistim,bu kadar taraflı bir karar hem de böyle ünlü bir kurum tarafından alındığını görmedim.açıkçası çok şaşırdım.sanırım büyük güçler eskisi gibi hükümetler istedikleri için böyle şirketlere subjektif kararlar aldırıyorlar.çünkü istatistiksel olarak ve yabancı bir çok yatırımcının da teyid ettiği bir gerçek var ortada.o da türk ekonomisinin dünyanın sayılı ekonomilerinden olduğu.ve tabi ki bu gibi kuruluşların israil etiketli olduğunu da eklersek ortaya tam bir çifte standart ortaya çıkmaktadır. yazık...