Advertisement

İstanbul Barosu Yönetim Kurulu, bugüne dek Türk Silahlı Kuvvetleri'nin kurumsal kimliği ve Cumhuriyetin değerleri ile ilgili olarak baronun ve baro başkanının yaklaşım ve tutumunun açık olduğunu belirterek, ''Türk Silahlı Kuvvetleri'nin yaptığı açıklama eğer İstanbul Barosu başkanına da yönelik ise haksız ve üzüntü vericidir'' dedi.

İstanbul Barosu Yönetim Kurulu adına yapılan yazılı açıklamada, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin internet sitesinde dün yapılan 4 maddelik açıklamayla ilgili, bazı basın-yayın organlarında, muhatabın bir köşe yazarı ile birlikte İstanbul Barosu başkanı olduğu yönünde yorumlar yayımlandığı hatırlatıldı.

Bu nedenle açıklama yapılmasının zorunlu görüldüğü ifade edilen açıklamada, ''İstanbul Barosu başkanlarının toplumsal konumları ve tarihsel görevleri gereği davet edildikleri toplantılarda sadece hukuksal konularda değil, güncel sorunlarla ilgili görüşlerini de açıkladıkları'' kaydedildi.-''TSK'ya yönelik 'çağrı' veya 'itham' soncu çıkartmak zorlama ve maksatlı bir yorumdur''

Baro Başkanı Ümit Kocasakal'ın bu çerçevede 29 Nisan'da Eskişehir'de, Anadolu Üniversitesi Atatürkçü Düşünce Topluluğu'nun düzenlediği bir panele katılarak görüşlerini açıkladığı belirtilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

''İstanbul Barosu başkanı toplantıda yaptığı konuşmada Cumhuriyete halkın sahip çıkması gerektiğini vurgularken, bir teşbih olarak halkı, 'silahsız kuvvetler' şeklinde nitelendirmiştir. Yapılan bu benzetmede Türk Silahlı Kuvvetleri'ne yönelik bir niteleme söz konusu değildir. Anlatılmak istenen Cumhuriyeti koruma ve kollama görevinin halka ait olduğudur. Kısaca 'silahsız kuvvetler' benzetmesinin asıl amacı demokrasidir. Bu nedenle baro başkanının konuşmasından Türk Silahlı Kuvvetleri'ne yönelik bir 'çağrı' veya 'itham' sonucu çıkartmak, zorlama ve maksatlı bir yorumdur. Ne söylendiği bu kadar açıkken, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin yaptığı açıklama eğer İstanbul Barosu başkanına da yönelik ise haksız ve üzüntü vericidir. Nitekim bugüne dek Türk Silahlı Kuvvetleri'nin kurumsal kimliği ve Cumhuriyetin değerleri ile ilgili olarak baromuzun ve baro başkanımızın yaklaşım ve tutumu açıktır. İstanbul Barosu her türlü çarpıtmaya ve tahrike karşın, Cumhuriyete, onun temel değerlerine, demokrasiye sahip çıkma kararlılığını sürdürecektir.''

BU HABERE YORUM YAZ
 
04 Mayıs 2012 Cuma, 13:29 Misafir istanbul barosuna tşk.katiliyorum. ben bir vatandaş olarak. tsk eskisi gibi, vatanımızı korumaya yönelik enerjiyi ve azmi bulamıyorum.