Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Altın dün New York'ta, ABD tarım dışı istihdam verisinin beklenenden kötü çıkmasının Fed'in büyümeyi desteklemek için ilave teşvik tedbirlerine gideceği beklentilerini artırması sonucu son bir haftada ilk kez yükseldi.

ABD'de tarım dışı istihdam Nisan ayında 115.000 artarak son altı ayın en yavaş çıkışını gerçekleştirdi. Bloomberg News'un anketine katılan 85 ekonomistin tahminlerinin medyanına göre, istihdamın 160.000 artması bekleniyordu. Altın 2008 yılının Aralık ayı sonundan Haziran ayına kadar, Fed'in borçlanma maliyetlerini rekor düşük seviyede tutması ve parasal genişleme olarak adlandırılan iki turluk operasyonla 2.3 triyon dolarlık konut ve hazine borçlanma kağıtlarını satın alması ile birlikte yüzde 70 değer kazanmıştı.

Boca Raton, Florida merkezli Atyant Capital Management Ltd. fon yöneticilerinden Pratik Sharma, "İnsanlar altına iki nedenden dolayı yatırım yapıyor. Bir; çünkü ekonomi konusunda endişeliler ve altın güvenli bir yer. İkincisi; parsal ya da mali teşvik tedbirleri açıklanmalı" dedi.

Haziran vadeli altın kontratı New York Comex piyasasında dün yüzde 0.6 yükselerek ons başına 1,645.20 dolardan kapandı. Altın böylelikle haftalık kaybını yüzde 1.2'ye düşürdü.

Chicago'da Archer Financial Services Inc. piyasa stratejistlerinden Adam Klopfenstein, "Bazıları, istihdam verisinin beklenenden hafif çıkması ile birlikte, altını 'kaliteye kaçış' olarak görüyor" dedi ve "İnsanlar bir çeşit parasal genişleme bekleyen kampa doğru yöneliyor" değerlendirmesinde bulundu.

Temmuz vadeli gümüş kontratı Comex piyasasında yüzde 1.4 değer kazanarak ons başına 30.432 dolara çıktı.

New York'ta Nymex piyasasında, Haziran vadeli palladyum kontratları yüzde 1.4 düşerek ons başına 652.15 dolara indi. Daha önce, kontrat 649.50 dolara kadar inerek 17 Nisan'dan bu yana en düşük seviyesini görmüştü. Temmuz vadeli platin kontratları ise yüzde 0.2 yükselerek ons başına 1,536 dolara ulaştı ve son üç günde ilk yükselişini gerçekleştirdi.