Advertisement

ABD hisse senetleri, ABD ve Avrupa'dan gelen istihdam verilerinin küresel ekonominin yavaşlamakta olduğu endişelerini güçlendirmesinin ardından değer kaybetti. Bu hareket sonucu, Standard & Poor's 500 (S&P 500) Endeksi bu yılın en hızlı haftalık kaybını gerçekleştirdi.

S&P 500 Endeksi'ndeki 10 sektörden, telefon hisseleri hariç, tümü düştü. Emtia üreticilerini içeren grup, Marathon Oil Corp.'un beklenenden düşük kar açıklaması ve petrol fiyatlarının Şubat ayından bu yana ilk kez 100 doların altına düşmesinin etkisi ile yüzde 3.3'ün üzerinde düşüş gösterdi. S&P 500'de teknoloji hisselerini kapsayan endeks, Apple Inc.'nin Ekim ayından bu yana en hızlı düşüşünü göstermesi ve JDS Uniphase Corp.'un satışlar için açıkladığı tahminin projeksiyonların altında kalması sonucu yüzde 3.8 geriledi. Sunoco Inc., 5.3 milyar dolara satılması konusunda anlaşmaya varılmasının desteği ile yüzde 23 değer kazandı. ,

S&P 500 Endeksi geçen hafta yüzde 2.4 düşerek 1,369.10 puana indi ve iki haftalık çıkışını tersine çevirdi. Endeks böylelikle bu yılki kazancını yüzde 9.8'e daralttı. Dow Jones Endeksi ise 190.04 ya da yüzde 1.4 geriileyerek 13,038.27 puana indi. Endeks 1 Mayıs'ta 2007'den bu yana en yüksek seviyesine ulaşmıştı.

Greenwich, Connecticut merkezli NorthCoast Asset Management LLC'den Frank Ingarra, "Yavaş bir şekilde nakite dönüyoruz" dedi ve "Oldukça iyi bir ralli vardı. Ancak beklenenden kötü çıkan istihdam verileri biraz olumsuz etkiledi" değerlendirmesinde bulundu.

Hisse senetleri 1 Mayıs'ta, imalat sanayinin Nisan ayında son 10 ayın en hızlı genişlemesini göstermesinin ardından değer kazandı. Hisseler daha sonraki üç günde, beklenenden kötü çıkan verilerin ekonomik büyümeye yönelik endişeleri artırması sonucu geriledi. ABD'de özel sektör istihdamı beklenenden yavaş arttı, ABD hizmet sektörü yavaşladı ve Euro Bölgesi'nde işsizlik son 15 yılın en yüksek seviyesine çıktı. Haftanın son gününde açıklanan tarım dışı istihdam verisinin de hayalkırıklığı yaratması, S&P 500 Endeksi'ninyüzde 1.6 düşmesine neden oldu.