Advertisement

Almanya Maliye Bakanı Wolfgang Schaeuble, İspanya'nın borç krizine karşı sürdürdüğü mücadeleden Avrupa kurtarma fonundan yardım almadan çıkacağını söyledi.

Schaeuble, Alman Focus dergisinin Pazartesi günkü sayısında yer alacak demecinde, ''İspanyollar tek başına başaracaklarını söylüyorlar, ben onlara inanıyorum. Benim için İspanyolların doğru adımlar attıkları ve bunları kademeli olarak uyguladıkları konusunda hiç şüphe yok'' dedi.

Almanya Maliye Bakanı Schaeuble, İspanya'nın borç kriziyle mücadelen Avrupa kurtarma fonundan yardım almadan çıkacağına olan inancını dile getirdi.

İspanya hükümeti, hafta başında ekonominin 2009 yılından bu yana ikinci kez teknik olarak resesyona girdiğini açıkladı. İspanya'da Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYH) geçen yılın son çeyreğinde ve bu yılın ilk çeyreğinde yüzde 0,3 daraldı.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard and Poor's (S&P), önceki hafta İspanya'nın uzun vadeli kredi notunu iki kademe birden indirerek ''A''dan ''BBB ''ya çekmiş, ardından 16 İspanyol bankası için de not indirdiğini duyurmuştu.