Advertisement

CHP Genel Başkan Yardımcılığı görevinden istifa eden Gürsel Tekin, ''Ben CHP'nin iktidar olmasını, Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu'nun da Başbakan olmasını istiyorum. Güdülmeye itiraz ediyorum'' dedi.

Ankara'dan İstanbul'a gelişinde Atatürk Havalimanı'nda gazetecilere açıklama yapan Tekin, CHP'nin ailesi olduğunu belirterek, 30 yıllık siyasi hayatında ayrıştıran bir kişi olmadığını söyledi.

Tekin, CHP ve Türkiye adına büyük beklentileri olduğunu vurgulayarak, ''Türkiye yüreğini arıyor. Çare, demokratik yeni bir CHP'dir'' dedi.

Sarıgül ile kesinlikle yeni bir parti kurma çalışması içinde olmadığı kaydeden Tekin, ''Ben CHP'nin iktidar olmasını, Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu'nun da başbakan olmasını istiyorum. Güdülmeye itiraz ediyorum'' şeklinde konuştu.

CHP Genel Başkan Yardımcılığı görevinden istifa eden Gürsel Tekin, ''Türkiye'nin tamamını kucaklamanın tam zamanıdır. Öz eleştiri zamanıdır. Yeniden CHP için, yeni CHP için tam zamanıdır'' dedi.

Tekin, Ankara'dan tarifeli uçakla geldiği Atatürk Havalimanı'nda kalabalık bir parti grubu tarafından sloganlarla karşılandı.

Burada gazetecilere açıklama yapan Tekin, Erzurum Aşkale'de hayatını kaybeden 5 TEDAŞ işçisinin ailelerinin dramını paylaşacağını belirterek, Aşkalelilere, yaşadıkları dramın mücadelesini vereceğine dair söz verdiğini kaydetti.

Hür ve bağımsız, mutlu bir Türkiye'nin peşinde olduğunu ifade eden Tekin, farklılıkları muhafaza ederek birlikte yaşama iradesi ortaya koyan bir Türkiye hayal ettiğini, CHP'nin de bunun öncüsü olacağını söyledi.

Tekin, CHP'nin, Cumhuriyet'i kuran kurumsal bir yapı olduğunu anlatarak, ''Türkiye'nin tamamını kucaklamanın tam zamanıdır. Öz eleştiri zamanıdır. Yeniden CHP için, yeni CHP için, tam zamanıdır. Şahsen ben, CHP'nin il başkanlığı seçimi, teşkilat başkanlığı, milletvekilliğini öne almadan, CHP'de Türkiye'nin renklerini, öncelikle fark etmeye çalışıyorum'' dedi.

''Biz, CHP'nin Türkiye'nin yüreği olmasının peşindeyiz'' diyen Tekin, konuşmasını şöyle sürdürdü:

''Bunun için her bedeli ödemeye hazırım. Ancak yüreğim elimde hala heyecan duyuyorum. CHP iktidar, Kemal Kılıçdaroğlu da Başbakan olmalıdır. Sağ-sol, Alevi-Sünni Türk-Kürt demeden barış iklimini, Cumhuriyet birliğinde ifade etmeliyiz. Kurulu nizama itiraz kültürü olmayan toplumlar güdülen toplumlardır. Güdülmeye itiraz ediyorum. Genel gidişata itirazım var. Bu itirazın bedeli varsa da öderim. Hala heyecan duyuyorum hiç geri durmadan. Bugün bu sözlerimin anlamı tam olarak anlaşılmayabilir. Benim kızgınlıklarımın ve itirazlarımın adresi CHP'dir. CHP benim çocuğumdur, ailemdir, kişilerle işim yok.

Tekin, CHP'nin içerde ve dışarda normalleşmeye ve adalete ihtiyacı olduğunu belirterek, tespit edici değil, belirleyici politikalara ihtiyaç duyulduğunu ve bu anlamda üzerime düşeni hep yaptığını, yapmaya da devam edeceğini ifade etti.

-İstanbul İl Başkanlığı seçimi-

Tekin, gazetecilerin, CHP İstanbul İl Başkanlığı seçimlerine yönelik sorusuna, ''Benim hiçbir yerde adayım olmadı. İstanbul'da itirazlarım ne ise Hatay'da da aynı itirazları yapmışım. Ben uygulamanın karşısındayım, kişilerin, değil. Önemli olan Türkiye'nin bu sorunlarının üstesinden gelebilecek bir CHP'yi yaratmaktır'' cevabını verdi.

Basın mensuplarının, ''Görevinizden neden istifa ettiniz?'' şeklindeki sorusu üzerine Tekin, şunları söyledi:

''Geçmiş döneme de baktığınızda, ben 28 Şubat günü de farklı düşünen bir CHP'liyim. Bunun canlı tanıkları bugünkü Ak Partililerdir. Ogün, 'millet iradesinin gasp edildiğini' söyleyen ve buna itiraz eden bir CHP'liyim. Kendi partimin içinde de bu sorunlar varsa elbette ben itiraz edeceğim.

Benim gidişat ile ilgili sıkıntılarım var. Onu da sayın genel başkanımla paylaştım. Siyaset, sadece parti genel başkan yardımcılığı olarak yapılmaz. Geçmiş dönemlerde il başkanı, ilçe yöneticisi, belediye başkan vekilliği bugün de milletvekili olarak yoluma devam edeceğim. Partime katkı sunacağım. Her zamanda sayın genel başkanımın yanında olacağım.''

Tekin, Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül ile birlikte parti kurup kurmayacağı yönündeki soruya da, ''Ben 16 yaşında siyasete CHP'de başladım. CHP 28 şubat'ın bedelini ödeyip barajın altında kaldığında yine dimdik Ogün CHP'deydim. 30 yıllık sürece baktığınız da hiç zikzaklarım olmamıştır. Hiç arayışlarım da olmamıştır. Benim talebim, 'örgüt kendi iradesi içerisinde istediğini seçebilsin' Bütün itirazım bu.''

Tekin, istifasının zamanlamasıyla ilgili bir soruya da ''Son bir ayı değerlendirelim. Zonguldak'ı, Erzurum'u, Kayseri'si, Türkiye'nin gündemi mi bitiyor'' cevabını verdi.

Gürsel Tekin, daha sonra aracına binerek kendisini bekleyen konvoy eşliğinde Atatürk Havalimanı'ndan ayrıldı.