Advertisement

Dünyanın en zengin 40 kişisinin serveti geçen hafta, ABD'de istihdama ve Avrupa'da imalat sanayine yönelik endişelerin küresel hisse senetlerinde yılın en büyük haftalık kaybına yol açmasının ardından toplam 17 milyar dolar eridi.

Casino sahibi Sheldon Adelson'ın serveti geçen hafta, sahibi olduğu Nevada merkezli Las Vegas Sands Corp.'un hisselerinin yüzde 3.11'lik kaybının ardından 775 milyon dolar azaldı. 78 yaşındaki Adelson, Bloomberg Milyarderler Endeksi'ne göre, 24.8 milyar dolarlık serveti ile dünyanın en zengin 11'nci kişisi.

Boston'da Pioneer Investmen Management Inc.'den John carey, "Avrupa'da süregelen yavaşlama, Fransa'daki seçimlerden kaynaklanan siyasi belirsizlikler ve borçtan kurtarma paketleri üzerine tartışmaların yeniden açılma ihtimali ile birlikte, tekrar ortaya çıkan ekonomik endişeler var" dedi.

Küresel piyasalar bu hafta, ABD'de tarım dışı istihdamın beklenenden az artması ve Euro Bölgesi'nde hizmet ve imalat sektörleri üretiminin beklenenden daha fazla daralmasının etkisi ile değer kaybetti. Standard & Poor's 500 (S&P 500) Endeksi geçtiğimiz hafta yüzde 2.44 düşerek 1,369.10 puana indi ve bu yılın en kötü haftasını geçirdi. Avrupa hisselerinin gösterge endeksi Stoxx Europe 600 ise yüzde 2.36 kayıpla 243.00 puandan kapandı.

Facebook Inc.'nin kurucu ortaklarından Mark Zuckerberg'in serveti ise, şirketin ilk halka arzda 337.4 milyon adet hisseyi 28 dolar ile 35 dolar arası fiyattan satmayı planladığını açıklamasının ardından tahminen 2.9 milyar dolar azaldı. Bu fiyat aralığının üst sınırından satış olması durumunda, Zuckerberg'in payı 17.6 milyar dolar olacak.