Advertisement

Fransa'da cumhurbaşkanı seçimlerinin ikinci turu için oy verme işlemi başladı.

Seçmenler, büyük kentlerde saat 20.00'ye kadar oy kullanabilecek.

10 adayın yarıştığı ilk turun ardından, Francois Hollande ve Nicolas Sarkozy en fazla oyu alarak ikinci tura kalma başarısı göstermişti.

Fransa'da yaklaşık 46 milyon seçmen bulunuyor.

Seçim sonuçları, yerel saatle 20.00'den itibaren televizyonlardan açıklanabilecek.

Yunanistan'da bugün yapılan milletvekili genel seçimlerinde ise oy verme işlemi saat 07:00 itibarıyla başladı.

Yunanistan'da kayıtlı toplam 9 milyon 850 bin 802 seçmenin, 20 bin 255 sandıkta oy kullanacağı seçimlerde oy verme işlemi saat 19:00'da sona erecek.

Oy sayımının ise sandıkların kapatılmasının hemen ardından başlayacağı ve seçime katılan 32 partinin aldıkları oylara ilişkin ilk sonuçların birkaç saat içinde açıklanmasının beklendiği belirtildi.

Parlamentonun 300 üyesinin belirleneceği seçimlerde, Batı Trakya'dan 18 Türk aday yarışıyor.

İtalya'da da 9,5 milyon seçmeni yakından ilgilendiren kısmi yerel seçimde oy verme işlemi başladı.

İtalya'da halk bugün ve yarın, aralarında Cenova, Palermo ve Verona gibi 26 büyük vilayetin de olduğu 900'ü aşkın belediyede, yerel idarecilerini seçmek üzere sandık başına gidiyor.

Nüfusu 15 binin üzerinde olan yerleşim yerlerinde, yüzde 50'nin üzerinde oy alan adaylar, ikinci tura gerek kalmadan belediye başkanlığını kazanmış olacak. İlk turda yüzde 50 ve üzerinde oy alamayan adayların bulunduğu yerlerde ise seçimin ikinci turu, 20 Mayıs Pazar ve 21 Mayıs Pazartesi günü yapılacak.

Seçimlerin, mali borç kriziyle mücadele eden teknokrat Mario Monti yönetimindeki İtalya'da nasıl bir siyasi tablo çıkaracağı merak konusu. Kriz nedeniyle geçen Kasım ayında, iktidarını kaybetmek durumunda kalan Silvio Berlusconi yönetimindeki merkez sağ, kısmi yerel seçimlere giren 26 büyükşehrin 17'sini elinde tutuyor.